İLİŞKİ KOÇLUĞU EĞİTİMİ

Uluslararası Koç Federasyonu (ICF) onaylı “Leveraging Couples into Sustainable Relations through Relationship Coaching” eğitimimiz, koçlara diğer koçluk türlerinden farklı olarak, yalnızca kişileri değil, aralarındaki ilişkiyi okuyabilme ve bu ilişkiye koçluk yapabilme bilgi ve becerisi kazandırmak üzere tasarlanmıştır. Burada söz konusu olan ilişki, öncelikli olarak duygusal yaşamlarında yolları kesişmiş olan partnerler arasındaki ilişkidir. Bununla beraber, partnerimiz ile kurduğumuz ilişkimizdeki bireysel duruşumuz; partnerimizden ve ilişkimizden beklentilerimiz; partnerimize ve ilişkimize katkı verme biçimimiz, yıllar öncesinde ebeveynlerimiz ile kurulan ilişkilerimiz ile yakın bağlantılıdır. Bu nedenle, anne-baba-çocuk da eğitimin yer verdiği öncelikli ilişkilerdendir.

Hayatımızın temelinde ilişkilerimiz yer alır. Dışarıdan ihtiyaç duyduklarımızı karşılayan, bizi biz yapan ilişkilerimizdir. Onlar ile gelişir; dönüşürüz. Bu nedenle, ilişkilerimizin dengeli ve sürdürülebilir; kendimiz, değerlerimiz ve yaşam biçimlerimiz ile uyumlu olmaları, hayat tatminimiz açısından önceliğimizdir. İlişki becerilerimizi, ilk kez ebeveynlerimiz aracılığıyla birebir yaşayarak ya da onları gözlemleyerek öğreniyoruz. Bu becerileri aldığımız/modellediğimiz kişiler, sağlıklı ya da sağlıksız bireyler olabiliyorlar. Özellikle sağlıksız bireyleri modellemişsek, bu hayatımızın devamındaki ilişkilerde de kendini gösterebiliyor. Bazı insanlar mutlu, dengeli, tatminkar ilişkiler yaşarlarken bazıları neden mutsuz, dengesiz ve tatminsiz ilişkileri sürdürmeye devam ediyorlar?

Acı veren bir ilişki, dayanılmaz boyuta vardığında, ayrılığı da beraberinde getiriyor. Kendimizi korumak için doğal savunma mekanizmamız harekete geçiyor; bu olumsuz tecrübeyi ileriki tecrübelerimiz için referans alıyor ve kendimizi güvenli bir yere “saklıyoruz”. Bizi acıdan koruyan, ancak aynı zamanda da yaşama sevincinden ve eğlemekten mahrum bırakan bir kabuğun içine…

Peki filmi geri sarsak…. Sürdürülebilir olmayacağını ilk andan farkettiğimiz bir ilişkiye girmeme tercihimizi kullansak ya da güzel giden bir ilişki içerisindeyken problemler ile karşı karşıya kaldığımızda, onları sağlıklı ve ilişkiyi güçlendirecek biçimde ele alabilsek, nasıl olurdu?

Problemler, doğru ele alındıklarında ilişkinin temelini sağlamlaştıracı görev görürler. İstenen, beklenen, arzu edilen ilişkiler kurulabilirler. Sağlıksız ilişki kurma biçimleri farkındalık ve emek ile sağlıklı ilişki kurma biçimi ile değiştirilebilirler. İki kişi “çok temel” dedikleri farklara rağmen, bir arada kalmak ve ilişkilerini yürütmek istiyorlarsa, bunu yapabilirler. Peki nasıl? İlişki Koçu bunlar ve bunlar gibi durumlar yaşanırken çiftin yolculuklarına dahil olur; çiftin iletişim ve ilişki kurma döngülerini okuyup çifte yansıtarak, ilişkilerinin sürdürülebilir ve doyumlu olabilmesi için ilişkiyi yapılandırarak çifte eşlik ve ortaklık eder. Bu ortaklık esnasında, esas olan bireylerin ortak ilişkileri ile ilgili ortak bir amaçlarının olması ve bu sürece ne kadar adanmış olduklarıdır.

Eğitim, bir ilişkiye koçluk yapma konusunda bilgi ve becerilerin yanı sıra, “ilişki” özelinde koçluk almak isteyen kişilere koçluk yapabilmenin detaylarına da giriyor. Kişinin kendi ile iletişimi, sürekli benzer kişileri hayatına çekmesi (onları çekici bulması), mutlu olmadığı ilişkilerde ısrar etmesi, sürdürülebilir bir ilişki istemesine rağmen ard arda sürmeyen, süremeyen ilişkileri yaşamına dahil etmesi, Mükemmel Adam/ Mükemmel Kadın arayışı, ben ve biz kavramları vb. ilişkilere dahil birçok alan üzerinden yansıtmalı olarak uzman bir İlişki Koçu’nun bilmesi gereken yapıtaşları da eğitim dahilinde katılımcılar ile interaktif biçimde konuşuluyor, detaylanıyor, paylaşılıyor.

İlişki Koçu, danışanının ilişkisini farklı bir açıdan görmesini sağlar. Koç ile danışan, danışanın kötü ilişkilerini geride bırakması, gerekiyorsa ilişkilerini değiştirmesi ve ileriye dönük sağlıklı ve sürdürülebilir ilişkiler kurması için birlikte çalışırlar.

İlişki Koçu, sınır, kararlılık ve dürüst iletişim gibi sağlıklı ilişki becerileri kazanması için hedefler koymasında danışanını destekler. Koç, danışanına çeşitli düzeylerde dinleme, etkili sorular sorma ve karşısındaki insanla nasıl “biz” olunacağına dair beceriler üzerine konuşur; danışan bu becerilerle donatıldığında, ilişkileriyle ilgili sağlıklı ve bilinçli kararlar verebilme güveni kazanır.

İlişki Koçu, danışanının kendi ihtiyaçları ile ilişkide olduğu kişinin ihtiyaçları arasında denge kurabilmesini, böylece doyumlu bir ilişki inşa etmesini destekler. Bunun için, başarılı bir İlişki Koçu’nun kendi hayatında da bu dengeyi nasıl kuracağını bilen ve bunu yaşamının bir parçası haline getiren bir anlayışa sahip olması gerekir. İlişki Koçu, danışanlarının dürüst ve hassas olmaları için güvenli bir zemin hazırlar. İlişki modelleri ve beklentilerini objektif ve gerçek benlikleriyle keşfetmek için danışanlarını destekler. İlişki Koçu, sağlıklı ilişkiler yaratmak için kendi yolunda olmalıdır ve danışanlarından almalarını istediği sorumlulukları, açık, dürüst ve hassas bir alanda kendisi de alıyor olmalıdır.

İlişkileri uzmanlık alanı olarak seçen koçlar, kendi ilişki becerilerini geliştirmeleri için de çalışmalı ve danışanlarının hayatlarının her alanında sağlıklı ve canlı ilişkiler yaratmalarını desteklemek için hevesli olmalıdırlar.

Eğitim Ön Kriterleri

İlişki Koçluğu Eğitimi 2 tam günden oluşmakta olup, bu eğitime katılabilmek için en az 60 saatlik Uluslararası Koç Federasyonu (ICF) onaylı Profesyonel Koçluk eğitimi almış olmak gereklidir. Katılımcı, bunu belgelemelidir.

Eğitmen

Aslı Aydemir Aytaç, CSF, SCPC, MCC

Eğitmene ilişkin özgeçmiş bilgilerine buradan ulaşabilirsiniz.

Eğitim Tarihleri

Online eğitim tarihleri için ziyaret edebilirsiniz. : Online Koçluk Eğitimleri

Eğitim Bedeli

Eğitim bedeli 2.691 TL olup,  Sola Unitas öğrencileri için 2.576 TL’dir.  Fiyatlara KDV dahildir. Tüm fiyatlarımız için Maximum, World Card, Card Finans, Bonus, Paraf ve Axcess kartlarına vade farksız 6 taksit yapılabilmektedir. 7-9 ay arası vadelerde % 5 komisyon uygulanmaktadır.

“İLİŞKİ KOÇLUĞU EĞİTİMİ” üzerine 79 yorum

 1. Sevgili Aslı hem eğitmenliği, hem koçluğu hem de duruşu ile derinden etkiledi beni. Verdiği tüm eğitimleri alma isteği uyandırıyor bende. Öyle güzel bir eğitimi ki her dakikası dolu dolu, her cümlesi çok değerli. Odak romantik ilişkiler olmasının yanında tüm ilişkilerimizde göz önünde bulundurmamız gereken, tüm koçluk çalışmalarımızda faydalanabileceğimiz bilgilerle donandık. Aslı’ya bu güzel eğitim için çok teşekkür ediyorum. Sevgilerimle.

  Cevapla
 2. Ben bu modüle aklımda hiç yokken Aslı’yı 4. modülde tanıdıktan sonra bonus olarak katıldım. Başta romantik ilişki diye geri dursam da Aslı’nın söylediği “biraz derine inince hep kendimizle ilişkimiz çıkmıyor mu” sözünün büyüsü ile geldim aslında. İyiki de gelmişim.
  Aklımda kalanları, cebime koyduklarımı burada paylaşmaya kalksam yorumda yer kalmaz. Başından sonuna her kelime her cümle o kadar kıymetliydi ki. Bana ve benim vasıtamla tüm ilişkilerime kattığın herşey için çok teşekkürler. Yine çok güzel insanlar tanıdık yine kalplerimizi içtenlikle açtık. Harikaydı.
  İyi ki varsın Aslı.

  Cevapla
 3. Sevgili Aslı, yaşamdan kendine kattıklarınla harika bir değişim ve dönüşüm içinde olduğunu görüyor ve koçluk eğitimi verdiğin öğrencilerine bu anlamda harika dokunuşlar yaptığını düşünüyorum. İyiye, seninle hep daha iyiye… 🙏🏻💖🥰

  Cevapla
 4. Merhaba,

  Temel koçluk eğitiminden hemen sonra telekonferansları dinlerken Aslı ile yolum kesişti. Sonrasında ilişki koçluğunda uçsuz bucaksız bir kapı aralandığını farkettim. Önce kendimle, sonra ikili ve romantik ilişkilerimde bambaşka bir yolculuk başladı. Öyle ki; ilişki koçluğundan sonra, bu yolculukta mutlaka Aslı ile daha derin bir yere gitmem gerektiğini farkettim. Ardından da koçluk seanslarımız başladı..

  Aslı.. Canım Aslı..
  Sana teşekkür etmek hiç kolay olmayacak.
  Sen benim kendi içimde görmediğim, orda olduğunu bile bilmediğim yerlere ışık tuttun,
  Karanlığında kaybolduğum yerlerin aydınlanabileceğini gösterdin,
  Bana hayatımın geri kalanını hediye ettin.
  Başka bir hayat mümkünmüş diyebilmemi sağladın.

  Koçluğun bu kadar önemli, etkili, dönüştürücü gücünü gördüysem bu en çok senin sayende.
  Keşke mümkün olsa, sana ihtiyacı olan herkesle seni buluşturabilsem..
  Umarım nereden başlayacağını bilmeyen herkesin bu yolculukta seninle yürüme şansı olur.

  Sana tüm samimiyetimle çok teşekkür ediyorum.

  Cevapla
 5. Hayatın orta yerinde; harika ilişkileri, berbat ilişkileri, rutine dönen ilişkileri, önceden ne güzeldi şimdi ne oldu aşkları, insanı mahveden aşkları, etkisini bir an olsun yitirmeyen heyecan dolu aşkları, gün geçtikçe büyüyen masalsı aşkları, kitlenen evlilikleri, mucizeyle güzelleşen evlilikleri, her gün yeniden doğan masalsı evlilikleri, romantik adamları, aşk kadınlarını, hayal kırıklığına uğratanları, asla uğratmayanları görür, bilir, sevinir üzülür, yaşar ya da izler fakat orada ne olduğunu bilemeyiz ya…
  İşte o ilişkilerin içinde ne olduğunu, ne olmadığını, o ritim varsa sahip çıkmak için, yoksa elde etmek için ne olsa fayda eder, işte onları anlatıyor Aslı.

  Cevapla
 6. Aslı eğitim ile o kadar bütünleşmiş ki; tüm parçalar eğitimde yerli yerinde … Bu eğitimi ilişki koçu olmaya niyet etmeseniz de almanızı tavsiye ederim. Ben de yıllar sonra eğitim alan diğer koç arkadaşlarımın tavsiyesini dikkate alarak eğitime katıldım ve çok da iyi bir karar verdiğimi farkediyorum. Yani özetle bu eğitimden katkı almamamak mümkün değil .

  Cevapla
 7. Aslı ile ilişki koçluğu eğitimini almakta benim beklentim önce kendime sonra koçluğuma fayda sağlamaktı.
  Aşkın varlığı ile başladığımız yolda eğitimin sonunda kendime ve ilişkilere bakışımda yarattığı farkındalık beni çok mutlu etti.
  Emek , deneyim ve bilgi bir araya geldiğinde sonuç tarifsiz oluyor.
  İlişki koçluğu etkisi yüksek bir alan.
  Aslı herşey için çok teşekkür ederim.
  Sevgiler

  Cevapla
 8. İlişki koçluğu eğitimi o kadar hayatın içinden ve insana dair ki, mutlaka tecrübe edilmesi gerekir bu yolda. Aslı ile bunu yaşamak harikaydı. Bu yoğun kurs programında, profesyonelliğinin yanısıra sevecen kişiliği anlattıklarını çok daha rahat algılamama ve öğrenmeme yardımcı oldu.
  Teşekkürler Aslı! İyi ki…

  Cevapla
 9. Tüm samimiyetinle ve açıklığınla, varlığını göstermede ki cömertliğinle senden ilişki koçluğu eğitimi almak benim için bir ayrıcalıktı. “Konuyu değil, kişiyi ve ilişkinin ihtiyaçlarını duymak” bu eğitimden aldığım en değerli bilgi oldu benim için. Teşekkür ederim gönül dağarcığıma kattıkların için.

  Cevapla
 10. Aslı ile ilişki koçluğu eğitimi harikaydı, hem kendime, hem ilişkime bakma imkanım oldu, hem de hayatıma hemen geçirebildiğim bilgilere sahip oldum. Aslı 1 saat ara vermeden konuştuğunda bile kendini dinleten, içten, samimi ve yargılamamanın doruğunu hissettiren biri… Bu yolculukta ilerleyenlere tavsiye ederim.

  Cevapla
 11. Tüm hayatımız boyunca, ilişkinin aslında ne olduğunu bilmiyor; yaşayan, canlı bir organizma olduğunun farkında olmadan, O’nu besleyip büyütmeden ve varlığını görmeden yaşıyormuşuz. Bu eğitimden sonra, kendime bir cümle ile haykırdım.
  “Evreka!”
  Aslı, çok büyük bir aydınlanma adımı attırdı hayatımda. Naif kişiliği, yalın dili ve arı anlatımı ile yaşattığı farkındalıklar, gerek özel yaşam ve gerekse de koçluk yolculuğumda bir ömür boyu yanımda olacak.
  Teşekkürler Sola Unitas; teşekkürler Aslı.

  Cevapla
 12. Aslı o kadar yüzlü ve o kadar güzel anlatıyor ki eğitimi çok ağır bir konu olmasını beklerken mükemmel bir eğitm oluyor ve su gibi geçiyor. Farkındalığı bu kadar çok hissettiğim başka bir eğitim olmadı . Çok teşekkür ediyorum. 🙂

  Cevapla
 13. Asli ile iliski koclugu egitimi, bende hic beklemedigim bir pencere acti. Belkide yillar sonra kendi iliskimde olusabilecek olasi sorunlari gormeme sebep oldu. Ayni zamanda sorun olarak gorduklerimin belki de guclu yonlerimiz olabileceklerini kesfettim. Koclugumada farkli bir perspektif getirdi. Hem kendinizle iliskiniz hemde cevrenizle İliskinizde bir arayis icerisinde iseniz ustelik de koclukla bu alanda ilerlemek istiyorsaniz mutlaka katilin derim. Sevgiler…

  Cevapla
 14. Aslı’nın muhteşem enerjisi ve gülümsemesiyle su gibi akıp giden bir eğitim oldu. Kendisine çok teşekkür ederim. Eğitimle birlikte ilişki koçluğu konusundaki güvenim daha da arttı ve üçüncü gözüm açıldı diyebilirim. Sonuç olarak yaptığım koçlukların kalitesi arttı.
  Muheşem ekibe sevgiler…

  Cevapla
 15. ACTP sürecindeki niş eğitimlerden biri olarak İlişki Koçluğu eğitimini ilk başta tercih etmemiştim. Ancak koçluk görüşmeleri yaptıkça şunu fark ettim, benim seçmemden bağımsız olarak danışanlar sıklıkla romantik ilişkilerini gündem olarak getirmek istiyorlar. Ya da gündeme getirdikleri konu ile ilişkileri arasındaki bağlardan bahsediyorlar. Bu sebeple bu eğitimi almak istedim, çok da iyi oldu. Eğitim benim için ilişkiler üzerindeki o mistik havayı biraz dağıttı, ilişkiler daha ele alınabilir hale geldi. Şimdi ilişkilere dair gündemlerde koçun varlığını kaygılanmadan sürdürebileceğime inanıyorum. Ayrıca Aslı’nın da eğitimde dediği gibi, romantik ilişkideki iki kişi üzerinden deneyimlediklerimizin süzgeçten geçirilerek yönetici-çalışan, iki arkadaş gibi ikili ilişkiler için de faydalı olacağını düşündüm. Çok teşekkür ederim Aslı 🙂 Çok teşekkürler Sola Unitas 🙂

  Cevapla
 16. Aslı ile İlişki Koçluğuna dair ne varsa yüklendik. Her zaman olduğu gibi harika kişiliği, samimi ve duru anlatımı ile fark yarattı. Koçluğa dair tüm vizyonunu aktarma çabası için teşekkürler.
  Tüm ilişkilerimiz başta olmak üzere, duygusal ilişkilerdeki iletişim dilinin analizi, çifte yapılacak koçluktaki farklılıklar ve hassasiyetler, dil paternleri başta olmak üzere konuya ilişkin güzel bir başlangıç yaptık.
  Eğer Aslı ile İlişki Koçluğu deneyimi yaşarsanız, yolun başlangıcına dair o kadar sağlam bir altyapıya sahip oluyorsunuz ki yolda ilerlemek için ne çok donanıma daha sahip olmanız gerektiğiniz anlıyorsunuz.
  Oldum değil de olagelmek üzere bir arayıştaysanız , duygusal ilişkiler ve analizi ilgi alanınızdaysa tereddütsüz tavsiye ederim.
  Katkıların için bir kez daha teşekkürler Aslı..

  Cevapla
 17. İlişki koçluğu eğitimi almak istiyorum. Laborant ve veteriner sağlık teknikeriyim. Şu an sosyoloji okuyorum. Bilgi verebilir misiniz.

  Cevapla
 18. İlişki koçluğu yapabilmenin perspektifini , metodolojisini kazandırdığın için çok teşekkür ederim Aslı. Emeğine , enerjine yüreğine sağlık…

  Cevapla
 19. Bu eğitimin bende bıraktığı en derin izi şu cümleyle özetleyebilirim.
  “İnsan kendisinde olanı paylaşabilir”.
  Bu cümle koçluk eğitimine başladığım dönemde duyduğum başka bir cümle ile bütünleniyor; “Paylaştıkların senindir”.
  Aşkı, sevgiyi taşıdıkları o derin anlamı sıradanlaştırarak kullanan insanları düşünüyorum. Duygusal bir ilişkinin her iki tarafı önce kendi özlerinde tamamlayabilmesi ve ancak kendi iç bütünlüklerini sağladıktan sonra karşı tarafa yapıcı aktarımlarda bulunabilmesi adına ne şekilde beslenmesi gerektiğini anlamak benim için en büyük kazanım oldu.
  Teşekkür ederim.

  Cevapla

Yorum yapın