KARİYER KOÇLUĞU EĞİTİMİ

Kariyer alanı hızla değişiyor. Gelecekte koçluğun en fazla rağbet göreceği alanlardan biri olan Kariyer Koçluğu bugün itibariyle etkin bir şekilde talep almaktadır.

Kariyer sözcüğü Fransızca carriére kelimesinden gelir, anlamı: güzergâh, tutulan yol, meslek.

Sıkça kariyerden söz ediliyor; başarılı bir kariyer sahibi olmaktan, mutlu kariyerden, kariyeri yönetmekten. Şirketlerin İnsan Kaynakları Departmanlarının çalıştığı alanlardan biri Kariyer Yönetimi olsa da aslında kariyerini yönetmek çalışanın işi. Söz konusu meslek seçimi, kariyer yolu çizmek gibi konular olunca işin içine başka kişiler de giriyor. Aile, arkadaşlar, öğretmenler… Kimi zaman geleceğin meslekleri nelerdir konusu konuşuluyor, tavsiyeler veriliyor. Kimi zaman hangi mesleğin iş garantisi var onlardan söz ediliyor. Bazıları için ise şöyle gelişiyor; hiç aklında yokken, üniversite sınavındaki puan öyle denk geldiği için, o bölüm okunuyor ve mezun olunuyor. Böylelikle kişi kendini o mesleğin içinde buluyor ve iş arama süreci başlıyor. Böyle tesadüfi seçimler sonucunda, bu soruların eşlik ettiği bir iş hayatı başlıyor aslında “sevdiğim işi mi yapıyorum?” “niçin burada çalışıyorum?” “potansiyelimi kullanabiliyor muyum?” “şu işi yapıyor olsaydım neler olurdu?” “bir sahil kasabasına yerleşmeli miyim?”

Tanımlarda, meslek sahibi olmanın temel amacının gelir elde etmek olduğu vurgulansa da aslında hepimiz biliyoruz ki asıl amacın yanında onlarca yan amaç var ve bu yan amaçlar zaman geliyor asıl amacı geçiyor. Kendini ifade etmek, kendini işe yarar hissetmek, kendini değerli / önemli hissetmek, insanlara yardım etmek isteği, çevremiz tarafından sevilmek, bir gruba ait olma isteği, toplum tarafından onaylanmak / beğenilmek…

Hele de şimdilerde Y Kuşağı’nın sorgulamaları daha da fazla. Yaptığı işte anlam arayışı, dünyaya ne bırakacağı gibi zor soruları sormak konusunda X Kuşağı’ndan daha cesur olduklarını söyleyebiliriz. Başka bir motivasyon olduğuna inanıyorlar ve vaz geçmek niyetinde değiller.

Bir kariyer koçunun çalışmaktan en çok keyif aldığı danışan grubu, iş yaşamına yeni başlayan danışanlar olabilir. Onlar kariyer yolunu çizerken yanı başlarında olabilmek, onları mutlu ve doyumlu bir yaşama uğurlamak kariyer koçu için de son derece tatmin edici olacaktır.

Meslek seçiminde mizaç ve değerlerin önemini görebilmek, işin yarısını tamamlamış olmak gibi. Bu gerçek ile bakıldığında bu kadar çok mutsuz çalışanın olduğunu görmek şaşırtıcı değil.

Mesleğini değiştirmek isteyen çalışanların oranı çarpıcı. Bu isteğin farkında olup mesleğini değiştirenlerin oranı da oldukça çarpıcı. Konu ile ilgili yapılan bir araştırmaya göre çalışanların yüzde 67’si 35’inden sonra mesleğini değiştiriyor.

Bu eğitimde, kariyer koçunun bilmesi gereken; danışanın kariyer evresi, değişen çalışma şekilleri, kadın ve erkek çalışanlardaki kariyer algısı, değişim korkusu, kariyer kalıpları gibi konular da alet çantasına ekleniyor.

Katılımcılar, iki gün boyunca Kariyer Koçluğu Modelleri’ni kullanarak uygulamalar yapma şansı buluyorlar. Deneyimlerin paylaşıldığı, fikirlerin tartışıldığı, bol katılımlı bu eğitimde diğer koçluk alanlarına olan benzerlikler ve farklılıklar da netleştiriliyor.

Kariyer koçluğu alanında bilgisine ve uygulama yetkinliğine yatırım yapmak isteyenler eğitime katıldıklarında, bir danışanın en üst potansiyele nasıl çıkarılabileceğine ilişkin farkındalıklar ve iç görüler sağlayacaklardır. Eğitim içeriğinde, güçlü yönleri geliştirmek, kişisel farkındalığı artırmak, doğal yetenekleri ve becerileri geliştirmek en önemli gündemler olacaktır.

Eğitmen: Zühal Yiğit

Eğitim Kapasitesi: 12 Kişi 

Eğitim Süresi

Eğitim süresi 2 gündür. 

Atölye Lideri

Zuhal Yiğit

Eğitim Tarihi

Online eğitim tarihleri için ziyaret edebilirsiniz. : Online Koçluk Eğitimleri

Eğitim Ücreti 

Eğitim bedeli 1.760 TL olup,  Sola Unitas öğrencileri için 1.650 TL’dir.  Fiyatlara KDV dahildir.   Tüm fiyatlarımız için World Card, Bonus ve Axcess kartlarına vade farksız 6 taksit yapılabilmektedir. 6-9 ay arası vadelerde % 5 komisyon uygulanmaktadır.

“KARİYER KOÇLUĞU EĞİTİMİ” üzerine 4 yorum

 1. ACTP yolculuğunda benim için iki niş koçluk yeterliydi. Asıl hedefim olan öğrenci koçluğunu yıllar önce almıştım. İkinci niş olarak ebeveyn koçluğu ve kariyer koçluğu arasında kalmışken, koçluk yetkinliğimi daha da güçlendireceği inancıyla ikisini de almaya karar verdim. Ebeveyn koçluğu tam düşündüğüm gibi faydalı geçti. Fakat kariyer koçluğu beklentimin ötesinde, harikaydı. Öncelikle koçluğa olan inancımı ve bunu meslek olarak sürdürme şevkimi tazeledi ve artırdı. Eğitimde bulunan tüm arkadaşların samimi ve içten katkılarıyla daha da doyurucu hale gelen bir hafta sonuydu. Ayrıca kendimi tanıma ve maskelerimden sıyrılma konusunda kendimi daha cesur ve özgür hissetmek ve içimden geleni rahatça paylaşabilmek çok iyi hissettirdi. Eğitime gelen tüm katılımcılara eğitimin harika geçmesine katkı sağladıkları için teşekkür ederim. Bunun yanında eğitmenimiz Zuhal Yiğit’e eğitimin verimli, zengin içerikli, yol gösterici geçmesini sağladı. Aynı zamanda sanki koçluk görüşmesi yapıyormuşçasına söylediklerimizi samimiyetle ve merakla dinleyip anda kalmamı sağladığı ve kıymetli geri bildirimleri için minnettarım.

  Cevapla
 2. Sevgili Zuhal dersine başlarken, bu haftasonundan sonra hiç birşey eskisi gibi olmayacak dediğinde, onun bu lafını çok iddialı bulmuştum. Ama şimdi Zuhal’in bu sözünün altına net imzamı atıyorum:) Bizlerle çok değerli tecrübelerini ve koçluk araçlarını paylaşmakla kalmadı, bizim kendi kariyerlerimizle ilgili hedef odaklı düşüncelerimizi de harekete geçirdi. Bu çok değerli tecrübe için kendisine çok teşekkür ediyorum.

  Cevapla
 3. Samimiyetle bolca paylaşımların olduğu Kariyer Koçluğu eğitiminden hem beklediğim hem de hiç beklemediğim kazanımlarla ayrıldım.
  Kavramsal açıdan kariyer nedir ve neleri içerir, kimler ihtiyaç duyar, başarı gibi konulara genel bakışın içinde adım adım koçluk yetkinliklerimizi kullanarak sorduk, dinledik, anladık, anlamlandırdık, birbirimizden öğrendik. Sen kimsin? Kariyer hayatın için de mi dışında mı? İş yaşam dengesi?, Meslek seçimi? derken başka niş koçluklarla ilişkileri de anlama imkanı bulduk. Araçlar paylaşılırken aslında koçun alet çantasındaki araçlar da bu sürece nasıl uygulanabilir için yaklaşım edindik.
  Mutlu Kariyerde danışanın yolculuğunda gündemleri neler olabilire dair kişisel deneyimlerin paylaşılmasına alan tanıman çok faydalıydı. Hem koçluğu kendine kariyer olarak seçen, kariyer koçluğunda da uzmanlaşmak isteyen bir koçun düşebileceği tuzakları tanıma fırsatı verdi.
  Sola Unitas klasiklerinden biri olan 3’lü koçluk çalışmasında hepsini harmanladık, deneyimledik. Kariyer Koçluğu gibi çok boyutlu bir konuda hem zenginleştim ama en çok da netleştim.
  Herşey için hem eğitmenimiz Zuhal’e hem de bu eğitimi eşsiz kılan değerli arkadaşlarıma teşekkür ediyorum.

  Cevapla
 4. Kariyer koçluğu eğitimi sürpriz bir soru ile başladı. Daha önceden bu soru hakkında hiç düşünmemiştim. Paylaşımlardan sonra aslında bu sorunun yaşamımızdaki iş süreçlerine ve seçimlerimize nasıl etki ettiğini hayretle fark ettim. Kariyer koçluğu eğitiminde hem kendi kariyer seçimlerimiz hakkında bilgi edindik hem de bir koç olarak danışanın kariyer yolculuğunda nerede duracağımızı ve ona hangi yollarla eşlik edebileceğimizi öğrendik.
  “Kariyer nedir?”, “X,Y,Z kuşağının mesleğe bakış açılarındaki farklar nelerdir?”,”Meslek seçimi nasıl yapılır?”, “İş yaşam bütünlüğü nasıl olur?”, “Kariyer yolunda destek olacağımız kişiler hayatlarının hangi zamanlarında buna ihtiyaç duyar?”, “Başarı nedir?”, “Onları hedeflerine götüren yolda yaklaşımımız ne olmalı?” gibi bizi aktif düşünmeye zorlayan, üçlü koçluk uygulamalarıyla destek sağlayan, kariyer koçunun ihtiyaç duyacağı araçları bize sağlayan harika bir eğitimdi.
  Ayrıca eğitim içeriğindeki paylaşımlar ve eğitmenimizin iş yaşamından verdiği örnekler bize konu hakkında derin düşünme ve anlama fırsatı yarattı.
  Kariyer koçu olmak isteyen herkese bu eğitimi tavsiye ederim. Eğitmenimiz Zuhal Yiğit’e ve deneyimlerini bizden esirgemeyen katılımcılara çok teşekkür ederim.

  Cevapla

Yorum yapın