KARİYER KOÇLUĞU

Kariyer koçluğu büyüyen ve her gün daha da ihtiyaç haline gelen bir koçluk alanıdır. Bu nedenle yeni ve gelişen bir alan olarak bir çok insana güçlü bir destek olmaktadır.

Şüphesiz tüm işletmeler kâr amacı hedefiyle hareket etmekteler. Tüm planlamalar ve stratejiler bunun üzerine kurulu. Büyümek, daha etkin olmak, pazar lideri olmak vs.

Şimdilerde durum yine böyle ancak hepimiz farkındayız ki çalışanların mutlu olmadığı bir yerde nihai hedeflere ulaşmak pek de kolay olmuyor. İşletmenin büyüme hedeflerine ulaşabilmesi için çalışanlarına ihtiyacı var. Çalışanların hedefleri benimsemelerine, ortak bir vizyona inanmalarına ve bu motivasyonla çalışmalarına ihtiyaç var. İşte Kariyer Koçluğu bu noktada önemli bir hizmet olarak devreye giriyor.

Los Angeles Times gazetesine göre pazartesi sabahı geçirilen kalp krizlerinde %33 oranında artış var. Pazartesi sendromu dediğimiz konunun aslında ne kadar ciddi olduğunun bir kanıtı yukarıdaki araştırma sonuçları. İşte ne kadar çok mutsuzluk birikiyor.

Üşengeç değilsin sadece mutsuzsun. Ve mutsuz insanlar yorgun olur, hiçbir şey yapmak istemezler.

Charles Bukowski

Kariyer Koçluğu Nasıl İşe Yarar?

Koçluk çok gerçekçi bir araç. Kariyer koçluğu, çalışanın kendini tanıması, yaşam amacını hatırlaması, bireysel vizyonunu oluşturması ve kariyer yolunu kendi başına çizebilmesi için muhteşem bir disiplin.

Sabah uyanıp heyecanla yataktan çıkan çünkü bir an önce işe başlamak isteyen çalışanları kim istemez? Öğle yemeğinin geldiğini ya da mesai saatinin bittiğini fark etmeyen muhteşem ekipler.

Bizler uzun yıllardır sahip olduğumuz deneyimlerle çalışanlara, kariyer koçluğu vasıtasıyla destek veriyoruz. Farklı sektörlerdeki dinamikleri biliyor ve çalışanın ihtiyacını anlıyoruz.

Birçoğumuz hayatımız boyunca en az üç kariyer değişikliği ve sekiz ya da daha fazla iş değişikliği yaparız.

Richard N. Bolles

Kurumlar ne tür çalışanları için kariyer koçluğu düşünmeliler:

  • Yeni mezun / kariyerinin ilk yıllarında olan, olmak istediği yer ile ilgili tereddütleri olan çalışanlar
  • Uzun yıllardır kurumda görev yapan ancak aidiyet konusunda artık sorun yaşayan çalışanlar
  • Departman değişikliği nedeniyle kariyer değişimi yaşayan çalışanlar
  • Şirket birleşmesi / şirket satın alma süreçlerindeki çalışanlar
  • Yönetici adayları
  • Yetenek havuzundaki çalışanlar
  • Emekliliği yaklaşan çalışanlar
  • Düşük motivasyonlu mutsuz çalışanlar