USTA Koçluk bir olma halidir, yapma değil.

Son satırı da okuyup bitirdiğimde kitabı hak ettiği yere yani başucuma koydum. Gregg Thompson’ın yazdığı Usta Koç kitabı, koçluğun temelleri ve yetkinlikleri yanında sunduğu usta koç modeli ve koç olma hali üzerine yazılanlarla eşsiz bir kaynak. Kitabı hem koçluğa yeni adım atanların hem de profesyonel koçların gözünde ilginç kılması koçluk becerilerinin koçun kendi gelişiminden ayrı tutulamayacağı fikrinin kitabın her satırına işlemiş olmasından kaynaklanıyor bence. Usta Koç ben de çok özel bir yere sahip oldu.

Neden?

Okuyucu Usta Koç kitabının bir yerinde davranışları ve seçimlerine dayanarak başkalarının nelere değer verdiğini düşünebileceğini sorgulayıp, gerçekten bu değerlerle mi tanınmak isteyeceğini kendine sorarken, bir başka bölümde danışanın değerlerini fark edip buna göre nasıl mutlu ve başarılı bir hayat yolunda ilerlemesine eşlik edebileceğini öğrenebilir. Koçun koçluk sürecini nasıl yöneteceği ile ilgili okunan her başlıkta satırlara sinmiş vurgular var. Bunlar yazarın koçun  samimi, kendi özüne saygılı, asil niyetlere sahip ve duygusal zekâsı yüksek karakter özelliklerinin koçu koç yapan, onu usta koç  haline getiren hediyeler olarak sunuluyor. Koç olma yolunda öncelikle kendi üzerinde çalışmanın, öz farkındalığa ulaşmanın ve sürekli gelişime açık olmanın önemi sanki bir meslekte ustalaşmak üzerine yazılmış olan kitabı şiirsel bir anlatıma dönüştürmüş. Tıpkı edebi bir eser okurken büyülü satırların altını çizmek gibi. Bu kitapta da altı çizilen, tekrar tekrar okunan satırlar okuyucuya koçluk bakış açısından kendine ve insanlara yaklaşma yolunda ışık tutuyor. Tüm yetkinlikler, olasılıklar ve izlenecek yolların da ötesinde Usta Koç kitabının sunduğu en güçlü vizyon danışanı, ilişkide olduğumuz insanları ve kendimizi çözülecek bir problem olarak değil, serbest bırakılacak bir potansiyel olarak görmek. Bu da karşılaştığınız her insandaki ve kendinizdeki en iyiyi fark edip ona odaklanmanıza teşvik edecek bir yaklaşım. Böylece yargıları bir tarafa bırakıp, kişiyi olabileceği insan için onurlandırmak yaptığınız işi bir sanata dönüştürmez mi sizce?
İnsanın yaşam düzeyini bilinçli bir çabayla yükseltme konusundaki tartışma götürmez yeteneğinden daha cesaret verici bir olgu bilmiyorum
der ünlü Amerikalı yazar Henry David Thoreau. Sanki Thoreau’dan ilham almışçasına danışanı Yetenek olarak adlandıran Thompson, aslında baştan sona usta koç olarak danışanın yeteneğine yani sonsuz potansiyeline inanıyor. Yazar usta koçluğun en temel boyutu olarak “karakter” üzerinde duruyor. İnsan olarak kim olduğunuz ve danışanların size güvenebilmeleri için hangi özelliklere sahip olduğunuz diğerlerine koçluk yapabilmenizi kazanılmış bir hak olarak sunuyor.

Koçluğun Ne Olduğu

Usta koçluk başkalarına inanma sanatıdır diyor yazar. Peki, siz kendinize koç olarak ne kadar inanıyorsunuz? Kendinizi zaman zaman kitabın kapağını kapatıp sorular sorarken bulabileceğiniz Usta Koç hayatınızda anlamlı değişiklikler yapmanıza eşlik edebilir. Gregg Thompson‘un Usta Koç adlı kitabını okumanızı şiddetle tavsiye ederim. Sizi Dan Millman’ın Dingin Savaşçı adlı eserinden bir alıntıyla başbaşa bırakayım.
Savaşçı olmak mükemmellikle ilgili değildir ya da zaferle veya incitilemez olmakla. O, incinmeye açık olmakla ilgilidir. Gerçek cesaret budur…
Yeşim Erberksoy, PCC
TÜM EĞİTİMLER