INT. COACH FEDERATION AKREDİTE KOÇLUK EĞİTİMİ

ACTP KOÇLUK EĞİTİMİ PROGRAM YAPISI (ACCREDITED COACH TRAINING PROGRAM)

Uluslararası Koç Federasyonu (ICF) dünyada koçlukla ilgili otorite sayılan kurumdur. Sola Unitas CA, ICF’in akredite etmiş olduğu ACC ve PCC unvanlarını kazanabilmeniz sürecinde sonuna kadar size eşlik etmeye tam yetkili olan bir kurumdur. Sola Unitas CA “Advancing the Path to Core Coaching Masteries” programı, koçluk eğitiminde Fritz ve Laura Perls’in Gestalt yöntemlerinden etkilenmektedir. Programın tamamı 150 saat sürmekte olup; içeriği  sınıf oturumları, deneyimsel öğreti yöntemleri ve atölye çalışmaları gibi yapılardan oluşmaktadır.
Koçluk eğitim programımıza katılmak isteyenlerin tamamı telefon ya da yüz yüze görüşme yolu ile mülakata alınırlar. 15-30 dakika arası süren mülakat sonrasında kişinin değerleri ve yetkinlikleri analiz edilerek koçluk programına uyumu belirlenir ve kişi programa uygun bulunduğu takdirde eğitime kabul edilir. Yapılan mülakat kişinin koç olmaya uygunluğu, sınıf profiline uyumu, eğitimlerden sağlayacağı faydaya odaklanır.

EĞİTİM İÇERİĞİ

Program, 150 saatten oluşmaktadır.

(a) ICF Portfolyo yöntemi ile ICF unvanı almak isteyen profesyonel koç adayları ilk dört modülü tamamlamaları halinde ICF unvan başvurusunu yapabilirler.

(b) ICF unvanı alma yolunda, tam donanımlı olmak ve bu süreçte profesyonel olarak Sola Unitas CA ile ilerlemek isteyen profesyonel koç adayları için eğitim programının tamamı 4 zorunlu, 2 seçmeli modülden oluşmaktadır.

Zorunlu ve seçmeli modüller aşağıda verilmiştir. Modül içerikleri hakkında daha detaylı bilgi için tıklayınız.

Zorunlu Eğitim Modülleri

 • Temel Koçluk Eğitimi (Modül 1)
 • Koçun Varlığı (Modül 2)
 • Olasılıklar Dünyası (Modül 3)
 • Birlikte Yaratma (Modül 4)

Seçmeli Eğitim Modülleri

 • Yönetici Koçluğu Eğitimi (Modül 5)
 • Takım Koçluğu Eğitimi (Modül 6)
 • İlişki Koçluğu Eğitimi (Modül 7)
 • Öğrenci Koçluğu Eğitimi (Modül 8)
 • Kariyer Koçluğu Eğitimi (Modül 9)
 • Ebeveyn Koçluğu Eğitimi (Modül 10)

TEMEL KOÇLUK EĞİTİM MODÜLLERİ

Online eğitim tarihleri için ziyaret edebilirsiniz. : Online Koçluk Eğitimleri

Şehir1.Modül2. Modül3.Modül4.Modül
İzmir08 Şub – 09 Şub 20 22 Şub – 23 Şub 20 07 Mar – 08 Mar 20 14 Mar – 15 Mar 20
İstanbul 08 Şub – 09 Şub 20 22 Şub – 23 Şub 20 07 Mar – 08 Mar 20 21 Mar – 22 Mar 20
Ankara15 Şub – 16 Şub 20 29 Şub – 01 Mar 20 14 Mar – 15 Mar 20 28 Mar – 29 Mar 20
İstanbul21 Mar – 22 Mart 2004 Nis – 05 Nis 2018 Nis – 19 Nis 2025 Nis – 26 Nis 20
İzmir18 Nis – 19 Nis 2002 May – 03 May 2016 May – 17 May 2030 May – 31 May 20
Ankara25 Nis – 26 Nis 2009 May – 10 May 2016 May – 17 May 2006 Haz – 07 Haz 20
Bakü /Azerbaycan 01 May – 03 May 2016 May – 17 May 2030 May – 31 May 2013 Haz – 14 Haz 20
New York / USA10 Tem – 11 Tem 2025 Tem – 26 Tem 2008 Agu – 09 Agu 2022 Agu – 23 Agu 20

İLERİ DÜZEY EĞİTİM MODÜLLERİ (1)

ŞehirYönetici KoçluğuTakım KoçluğuÖğrenci Koçluğu
Bakü01 Şub – 02 Şub 20
İstanbul02 Kas – 03 Kas 1923 Kas – 24 Kas 1916 Kas – 17 Kas 19
Ankara 20 Haz – 21 Haz 20 30 May – 31 May 2013 Haz – 14 Haz 20
İzmir13 Haz – 14 Haz 20 09 May – 10 May 20 27 Haz – 28 Haz 20

İLERİ DÜZEY EĞİTİM MODÜLLERİ (2)

ŞehirEbeveyn KoçluğuKariyer Koçluğuİlişki Koçluğu
Bakü15 Şub – 16 Şub 20
İstanbul02 Kas – 03 Kas 1904 Nis – 05 Nis 2009 May – 10 May 20
Ankara27 Haz – 28 Haz 20  
İzmir  20 Haz – 21 Haz 2006 Haz – 07 Haz 20

FAKÜLTE LİDERLERİ

Fakülte üyelerimiz için buraya tıklayabilirsiniz. 

NEDEN SOLA UNİTAS CA

 • Motto Research Araştırma şirketinin verilerine göre Sola Unitas Academy en büyük üç koçluk eğitimi arasında en yüksek memnuniyet yaratan okul olarak açıklanmıştır. Detaylar için tıklayınız. 
 • Eğitim temelimiz, koçluk yapmak değil, koç olmak üzerine kuruludur.
 • Kendi vizyonumuza doğru en başarılı okul olmak ve başarımızı sürdürebilmek  için öğrencilerimizin unvan süreçlerini sonuna kadar destekliyoruz.
 • Mezunlarımızın yaşam koçluğu yapabilmeleri için koçluk projeleri hazırlayıp koçluğa başlamalarını sağlıyoruz.
 • Sola Unitas Eğitim Programı dünyada otorite olarak kabul edilen ICF (Uluslar arası Koçluk Federasyonu akreditasyonunu taşımaktadır. Onaylı ve akredite eğitimler farklı nitelik arz etmektedirler.
 • Sola Unitas ACTP’den mezun olabilmek için Türkçe sözlü sınav yapmaya yetkili bir okuldur.
 • Eğitim, koçluğun öncü ismi Thomas Leonard’ın oluşturduğu standartlarda verilmektedir. Ayrıca yaşam koçluğu eğitimi içeriğinde, yüzyılın en iyi psikoterapistlerinden B.F. Skinner, Milton Erickson ve Spinoza gibi önemli bilim adamlarından ve Gestalt yönteminden koçluğa uyarlanmış etkili yöntemler bulunmaktadır

Çekimler ICF Türkiye tarafından yapılmıştır.

EĞİTİM FİYATLARI

Eğitimler ayrı modüller olarak satın alınabilir. Her bir modülün ücreti 1760 TL’dir. 4 modülden oluşan temel eğitim paketinin tamamı 6.490.-TL olup, ACTP program bedeli 14.190 TL’dir. Bu fiyata ICF açısından zorunlu olan mentor koçluk görüşmeleri de kapsanmaktadır. Fiyatlara KDV dahildir. Erken dönem indirimlerimiz 60 gün için % 10, 15 gün için % 5’tir. Tüm fiyatlarımız için World Card, Bonus ve Axcess kartlarına vade farksız 6 taksit yapılabilmektedir. 7-9 ay arası vadelerde % 5 komisyon uygulanmaktadır. New York’ta düzenlenen temel eğitim paketinin fiyatı 3600 USD’dir. 

“INT. COACH FEDERATION AKREDİTE KOÇLUK EĞİTİMİ” üzerine 339 yorum

 1. Ben bir Türk’üm ve kolay beğenmemeyi iyi öğrettiler bana yaşantımda.
  -Takdir zehirdir.
  -Şımartma! Gibi söylemlerle…
  Bırakın başkasını övmeyi, kendi çocuğundan bile sakınır Türk gerçek duygularını.

  Sevdiğinse sevgisini içinde yaşar, kızdığıdaysa Allah’a havale etmek gibi alternatif yöntemler kullanır ama duygularını söylemez, yazmaz kolay kolay.

  14-15 Eylül’de Ayça’dan henüz (henüz, güzel bir kelimedir, umut vaadeder:) ilk modülü aldık…

  Bugün 16 Eylül ve takdir etmeyi öğrendim şimdi.
  Kendimi tanımaya başladığım bu yolculukta, deneyimleyerek öğretmeyi seçen ve hayata dokunanlara ithafen.
  Saygılarımla.

  Cevapla
 2. Sola Unitas’ta temel 4 modülü tamamladım ve heyecanla niş modüllere katılmayı beklerken eğitimlerin bende bıraktıklarını paylaşmak istiyorum. Kendimi sorguladığım, değişime adım attığım ve kendimi çok daha iyi hissettiğim bir dönem başladı eğitimlerden sonra. Yeşim’in ilk modülü çok çarpıcı, zihin açıcı ve ilham vericiydi. Zühal ile işin pratiğini deneyimleyip, evet bu işi yapabilirim dediğim bir 2. modül geçirdim. Tuğba’nın 3 modülü beni en çok etkileyen oldu. Bende yarattığı yeni bakış açısı, yaklaşım için kendisine minnettarım. Umut’la birlikte 4. bölümde ise bu işin üstadı nasıl oluyormuş canlı canlı gördüm 🙂 Her birinize ayrı ayrı tüm kalbimle teşekkür ederim.
  Eğitmenler tüm süreçleri tamamen içselleştirmiş ve hayatlarının bir parçası olarak katılımcılara aktarıyor. Ekranda sunum görmeden geçen, her anı dolu dolu ve zamanın nasıl geçtiğini anlayamadığım programlardı. Benimle birlikte eğitime katılan çok değerli arkadaşlarımı hayatıma katması da en büyük kazançlarımdan birisi oldu.
  En içten sevgilerimle…

  Cevapla
 3. İlk modülün ardından uzun bir yolculuğun ilk adımlarını attığımı hissetmiştim.
  Son modül tamamlandığında ise yolculuğun sadece uzun değil, aynı zamanda çok boyutlu olduğunu da anladım. Bildiğimizi sandığımız kavramların yanılsama olabileceğinin ayırdına vardım.
  “Kalıplarının dışına çık, akışa uy ve bugüne dek öğrendiğin şeyleri sorgula” yeni kılavuzum artık.
  “Koçluk yapmak” ile “koç olmak” arasındaki farkı içselleştirmek ve bu ayrımın özünü anlamak bakımından çok çarpıcı bir deneyim yaşadığımı itiraf etmeliyim.

  Cevapla
 4. Sola Unitas ailesi iyi ki varsınız.. Anlatımlarınız ve kazandırdığınız kütüphaneyle yaşamama sebep olduğunuz a-ha anları için teşekkürler!

  Cevapla
 5. Henüz tam tarif edemediğim bir dönem başladı hayatımda. Neyi beklediğimi tam olarak bilmeden olmasını uzun zamandır beklediğim bir dünyaya adım attığımı hissediyorum… Ait olduğumu, sanki hep orada olduğumu,bundan sonra olmaya devam edeceğimi hissediyorum. Varlığımı farkettiğim zamanlardan beri yaşadığım, düşündüğüm, hissettiğim her şeyin bir amacı varmış. Beni ben yapan, seni sen yapan, bizi biz yapan, insanı insan yapan her şeye tekrar merhaba…

  Cevapla
 6. 6-7 temmuz tarihinde uzun süredir sabırsızlıkla almayı beklediğim Koçluk eğitimine başladım. 1-1,5 yıl süren okuma ve izlemeler sonrasında kursa başlamamın daha iyi olacağını düşünmüş ve beklemiştim. Ancak artık başlamam gerektiğini hissettiğim bu dönemde bu konuda en iyi kuruluşlardan biri olan Sola Unitas ı tercih ettim. Merakla ve heyecanla gittiğim ilk gün Yeşim ile karşılaştım, Yeşim eğitime başladı ve ben 7 temmuz akşamına nasıl vardığımızı anlayamadım. O kadar zamanı unutmuş ve dalmışım ki, iyi ki buradayım dedim. Doğru zamanda doğru yerde ve doğru kişilerle birlikte olduğumu düşündüm. Koçluk hakkında bilmediğim, öyle olduğunu zannettiğim bir çok şey değişti, çünkü uygulama yoğun eğitimde tam olarak genel çerçevenin ne olduğunu anlamış oldum. Yeşim e ve Sola ya uygulama yoğun eğitim modeli için ve yaptıkları işe hakim oldukları için teşekkürlerimi sunuyorum. Grup arkadaşlarımın uyumu ve samimiyeti için de kendilerine teşekkür ediyorum.

  Cevapla
 7. İletişimdeki en büyük sorunumuz, “karşımızdakini anlamak için değil; ona yanıt vermek için dinliyor” olmamız. Kişinin şimdide bulunmayı başararak ve kendi iç sesini susturarak yalnızca karşısındaki anlamak adına dinlemesi o kadar da kolay değilmiş. Temel Koçluk Eğitimi’nde deneyimleyerek ilk öğrendiğim şey bu oldu.

  Koçluk bir meslek olmaktan çok ötede bir kavrammış meğer. Bireyin her şeyden önce “ben”ini yaşanan anın içerisinde yokluğa kavuşturması, kendi değerlerinin sesini susturması, tüm bedeniyle salt kulak olup yorum yapmaksızın sadece dinlemesi… Özetle bir birey için belki de en zor şeyi başarmaya gayret etmesi…

  Ve elbette ki güven yaratması karşısındaki insan için.

  Uzun ve ilerlemek adına çok emek verilmesi gereken bir yolun başlangıcında olmak, benim şu anki durumumu özetliyor. Bu farkındalığın filizlenmesi için tohumu toprağa yavaşça bıraktım. Zaman, emek ve sevgi beslesin bu tohumu.

  Cevapla
  • Otuz beş yıllık yaşantımda üstelik daha ilk modülden (iki gün) bu kanıya varacağımı söyleseler, güler geçerdim. Şu ana kadar, hayatımda aldığım en iyi karardı. Kabul ediyorum bu ana dek, yaşantıma eşlik eden acı tecrubelerimin payını göz ardı edemem. Ama madalyonun bir de şu yönü var; böyle olumsuz bir duygu kütlesiyle girdim sola unitas sınıfına. Yeşim ERBERKSOY; Her bir harfini, anne şefkatiyle ruhuma eken, kutsal öğretici. İki gün bitti ama yeşim, samimiyetin, şefkatin, yeni birşeyi bize öğretmek için kendini paralaman finalde sadece kendimizi daha iyi hissetmek için. Sende gördüğüm, karşındaki 16 kişi en az senin kadar değerliydi nazarında. Şu kanıdayım, teorik bilgi her yerde var. Böyle beni sallamasının sebebi, tamamen kucağında biriktirdiğin doğruyu, farkındalığı evlat addedip yüreğimde yeşertmendi. Kesinlikle diğer modülleri sabırsızlıkla bekliyor olacağım. Ön görüşme olayına ayar olmuştum, ne oluyor, hayırdır diyordum? Ta ki sınıfta tanıştığım 15 şahane insanı tanıyana dek. Sola unitas’ ta geçirdiğim iki günün sonunda kesinlikle ben, eski ben değilim. Her bir insanın, yolunun bir şekilde sola unitasa düşmesi şart diyorum…

   Cevapla
 8. Merhaba Herkese,

  Koçluk Eğitiminin ilk modülünü daha geçen pazar günü bitirdim. Koçluk uzaktan baktığımda da zor görünüyordu, yakından bakınca da bu zorluk değişmedi. Sanki yeni bir dil öğreniyorum, insanları dinlemeyi ve soru sormayı tekrar öğreniyorum.

  Koçluk, insana değer veren, önce insan diyen ve insana güvenen bir meslek. Sevgili eğitmenimiz Koç Yeşim Erberksoy’ dan gözlemlediğim kadarıyla, koçluğun gerçekten büyük bir titizlikle yapılması çok önemli.

  Koç olmak istiyorsanız insanlara gerçekten nasıl değer verilir, nasıl güvenilir tekrardan öğrenmeniz gerekiyor. Koç olmak istiyorsanız bu yolculukta önce kendinizi sonra diğerlerini tekrardan tanımanız gerekiyor.

  Koçluk hakkında eğitim sırasında da yapılan Mevlana’dan bir alıntı vardı : ” Sisle dolu odaya bir pencere açmak” bu gerçekten çok güzel bir benzetme olmuş.

  Koçluğun çok değerli bir meslek olduğunu düşünüyorum, bu mesleği hakkıyla yapan ve yapmak isteyen herkese sevgilerimi iletiyorum.

  Cevapla
 9. Koçluk eğitimi veren onlarca kurumdan Sola Unitas’ı seçmem zor olmadı. Gerek sitenin içeriği, gerekse içimdeki ses beni doğru adrese yönlendirdi. Aynı zamanda doğum günüm olan eğitimin ilk gününde, Sola Unitas’ın kapısından girerken bilemezdim başka bir dünyanın kapısının açıldığını. “İyi ki” ile “keşke” aynı anda yaşanır mı? Yaşanırmış! “İyi ki gelmişim” cümlesi “keşke daha önce gelseydim” cümlesini de beraberinde getirmişti.

  Yargılamanın olmadığı, sevgi, saygı samimiyet ve güven hissettiren bir ortamda keyifli bir eğitim süreci oldu. Bu süreç; farkındalıklar yaşadığım, sonuç odaklı olmaktan süreç odaklı olmaya evrildiğim, “an”da olmanın keyfini keşfettiğim ve benim benden haberimin olduğu bir süreçti.

  Yeşim Erberksoy, Fügen Albayrak, Aslı Aydemir ve Umut Kısa’ya, bu süreçte verdikleri eğitim ve hayatıma yaptıkları katkılardan dolayı teşekkür ediyorum.

  ACTP sürecinde vermiş olduğu destek ve katkıları yanı sıra, beni süreçteki duraklama dönemimden çıkaran Meltem Akgün’e çabası ve emeği için teşekkür ediyorum.

  Sevgilerimle…

  Cevapla
 10. 2015 yılında tanıştık Umut, Şirin, Fügen, Ayça ile. Fanatik takipçileri olmaktan alıkoyamadım kendimi ve her nasılsa bu aileden hissettim daima kendimi. Dolu-yetkin eğitimci kimlikleri bir yana, gelişime açık, yaratıcı, cesur, Canlı-seven, yatırımcı, analitik, araştırmacı ve sağlam duruşları etkilendiğim en önemli özellikleri sola unitas ailesinin. Biliyorum ki, dünyada nefes alan canlılar için daima iyi şeyler yapacaklar. Sizleri çok seviyor ve elimden gelen her türlü desteği vereceğime söz veriyorum. Sevgiyle…

  Cevapla
 11. Eğitimlerin ardından; “bize bir hediye vermek isterseniz, aşağıdaki linkten eğitim hakkındaki yorumlarınızı iletebilirsiniz.” der sevgili hocalarımız.

  Eğitimlerin içerisinde bize binlerce hediye vermişlerdir onlar ve bizim bu bir hediyemiz umarım o binlercesini karşılayabilir.

  Meltem Akgün: Eğitim içeriği hakkında bilgi alma aşamasında ve sonraki tüm süreçlerde bıkmadan, usanmadan, sabır ve nezaketle destek veren ve tüm karmaşamızın içinden bizi çıkarıp yolun sonuna ulaştıran güzel insan, emeklerin çok büyük. Kalbin o kadar güzel ki, her şeyi kalbinin güzelliği ile yapıyorsun. Seni sevmemek mümkün mü? Her şey için çok teşekkür ederim.

  Modül 1- Yeşim Erberksoy: Eğitime başlamadan önce beni arayan ve o naif, güven veren ve işini çok iyi bilen insan. Telefonda sana “eğitimcilerin kendine kattıklarını ve bana katacaklarını görmek istiyorum” demiştim. Daha ilk günkü eğitim ile bana bunu verdin. Çok iyi dinleyen, anlayan ve kalbinin iyiliği yüzüne ve diline yansıyan o kadar kocaman bir insansın ki sen. Her şey için çok teşekkür ederim.

  Modül 2- Yönetici Koçluğu- Ayça Kabaş: Senin için söylenecek çok şey var. Kendini ne kadar tanıdığın mesela. Ne kadar güzel bir meziyet. İşine bağlı, kendini geliştiren, yol gösteren, destekçi, çizgisi olan, çok eğlenceli, içi sevgi dolu, yüreği pamuk anne. Çok özel bir insansın. Kattıkların için çok teşekkür ederim.

  Modül3- Tuğba Asmazoğlu: Eğitimde bana söylediğin ve benim için çok değerli olan şeyi sana söylemek istiyorum. Sen de çok iyi bir insansın. Ancak çok iyi insanlar görebilirler çok iyi insanları. Kendi değişimini anlatırken ne kadar güçlü biri olduğunu duydum senden. Kendine yaptığın katkıları nasıl dönüştürüp bizlere de katkı olarak nasıl aktardığını. Harika bir insansın. Her şey için çok teşekkür ederim.

  Modül 4- Umut Kısa: “İnsan inandığı şeyi yapmalı hayatta” yı gösteren yüce gönüllü insan. Harika bir şey yapmışsın. Önce kendine, sonra çevrene ve ülkeye ve eminim çok daha fazlasını yapacaksın. Tanıştığımız ilk an elini sıkıp gözlerine baktığımda gördüm yüreğini, içindeki değişimi, iyiliği, mütevaziliği yani insan olma erdemine ait şeyleri nasıl da kendinde içselleştirdiğini. İçindeki güzelliği daha çok dağıtman dileğimle… Kattıkların için çok teşekkür ederim.

  Takım Koçluğu- Fügen Albayrak: Nasıl özel bir insansın bir bilsen. Nasıl güzel bakıyorsun hayata, insanlara. İçindeki enerji, istek, azim, çalışkanlık, sevgi ve ah o gözlerinden fışkıran heyecan. Dedin ya bana “sen gülünce göz bebeklerin büyüyor ve gülüşün tam kalbime değiyor”. İnan bana aynı duygulardayım senin için. Yüreği sevgi taşan insan, her şey için çok teşekkür ederim.

  Kocaman Sevgilerimle

  Cevapla
 12. Temel Modül 3… Olasılıklar Dünyası… Sevgili ve hatta çok çok çok sevgili Tuğba Asmazoglu’nun rehberliginde geçen haftasonu yine ve yeniden harika bir hafta sonu daha yaşandı! Ilk iki modül koçluğun tanımı ve metodolojisi uzerineyken, üçüncü modül daha çok bizim icimize dokunan, bizim varlığımızı sorgulatan, benlik odaklı, bizleri bizim için zorlayan ve bizi bizimle tanıştıran bambaşka bir seruvendi! Insanın kendi kütlesinin karşısına geçip, kendisine bakması, o güne kadar kendisinde hiç görmediği şeyleri görmesi ve “bak, aslında bende neler neler varmış” demesi öylesine başka bir his ki! Bu sanki, o güne kadar sürekli olarak giydiginiz ve aynaya baktiginizda hep ayni gördüğünüz okul önlüğünüzü çıkarıp yepyeni bir elbiseyle aynanın karşısına geçip kendi güzelliğinize hayran hayran bakmanız gibi… Kütle aynı ama içinde devinen hisler bambaşka, yepyeni, taptaze, enerji dolu… Gectigimiz hafta sonu benim icin bir kez daha Sola Unitas ile birlikte olmak adına “iyi ki” dediğim muhteşem bir haftasonuydu… ❤

  Cevapla
 13. Kendime yaptığım en büyük iyilik koçluk eğitimi almak . Kendime yaptığım ikinci büyük iyilik yaşadığım şehirdeki aktedite kurum yerine Sola Unitas’tan bu eğitimi almak oldu …Meltem ‘in sabrı , Ayça ‘nın bozdurduğu ezberler , Aslı’nın sakinliği ile yüreğimize su serperek anlattığı teknikler, Tuğba’nın davranışlarımızın altını ince ince kapattırması , Umut ‘un verdiği özgürlük , Pembe Abla’nın anaçlığı ve tüm bunları yaşarken hep yanımda olup bana tüm eğitimleri tecrübe ettiren 115 Ankara sonsuz teşekkür ederim . İyi ki …

  Cevapla
 14. Hepimiz, bu varoluş sürecinde kafamızda türlü sorularla dolaşıp onlara cevap arar dururuz. Koçluk programı bir program olmaktan, bir meslek olmaktan ziyade bu arayışınıza aracı olacak çok güzel bir kaynak. Dışarıda aradığınız cevapları kendinizde bulmanızı sağlayacak bir kavrayış.

  Hizmet etmenin bin bir türlü yolu var. Çay yaparak, kıyafet dikerek, aş pişirerek, temizleyerek, köprü yaparak, keşfederek, 8 silindirli BMW’nin motor muhafaza kapağını üreterek veyahut da fikre dokunarak…
  Hangisini seçeceğiniz size bağlı. Eğer fikre dokunmayı seçiyorsanız, hazırsanız ve yolunuz da koçluktan geçiyorsa insana hizmet eden bir kurum seçin derim. Ben seçimimi yaptım ve şu an ” oh dadına” diyorum 🙂

  Cevapla
  • Merhaba arkadaşlar, bugün anlatmaya çalıştığım ancak duygularımın bana anlattırmadığı durumumu yazmak daha kolay olacak. Eğitime başladan önce yargılayan, yönlendiren hatta gaz veren Metinin yerine bambaşka bir Metin getirdiğiniz için bütün eğitmenlerime çok teşekkür ediyorum. İyi ki katılmışım, iyi ki sizleri tanımışım. Çünkü artık hiç bir şey eskisi gibi olmayacak 🙂 Bunca yıldır doğru yaptığımı düşündüğüm, kesin arkasındayım dediğim düşüncelerimin nasıl değiştiğine sizler sayesinde şahit oldum. Oha diye bağırasım geldiği o kadar çok an oldu ki buna inanmak gerçekten zor. Bunun anlaşılması algılanması ise bir o kadar muhteşem diki asıl güzel olan taraf işte buydu. Bunu fark etmek paha biçilemez bir şey, anlamak dinlemek, öğrenmek süper ötesi. Bunun için arkadaşlarım dahil emeği geçen herkese müteşekkirim.
   Her şey çok güzel olacak…

   Cevapla
 15. Koçluk eğitimleri almaya karar verdiğimde ilk aklıma gelen yer Sola Unitas oldu.Başka bir yere bakmadım,araştırmadım,hiç düşünmedim.Temel ikinci modülü tamamladım ve şimdi diyorum ki bu yola iyi ki iyi ki iyi ki Sola Unitas ile başlamışım.1.modül eğitimini tamamladığımda arkadaşımı aradım ve dedim ki “kendimle ilgili aldığım en iyi karalardan biri oldu bu eğitim”.
  Şimdi diyorum ki kendinizi mi tanımak istiyorsunuz,evet değişim mi istiyorsunuz,kaldığım yerde olmak istemiyorum ileriye gitmek istiyorum mu diyorsunuz…İşte o zaman Sola Unitas size gülen yüzüyle,sevgiyle ve saygıyla yardımcı oluyor.Eğer bu yorumu okuyorsanız doğru yerdesiniz.İlk adımı atarak değişiminize başlayın

  Cevapla
 16. Temel Modül 2… Yine ve yeniden mucizelerle dolu bir haftasonu. Bu benim icin öyle bir sey ki haftasonu egitim sonrasında, kendimi kucaklayıp, sarıp sarmalayıp ve hatta öpüp “aferin kızım, iyi ki koç olmaya karar verdin ve iyi ki Sola Unitas’ la birliktesin” demek istedim kendi kendime! Inanın ki abartmıyorum, hissim tamamen bu yönde… Yeşim Erberksoy’ un o tatlı sevecen sesi hâlâ kulaklarımda ve o yumuşak yumuşak bakan, o bakışlarla derine inen, seni senle buluşturan pırıl pırıl gözleri hâlâ üzerimde… Egitim sanki hiç bitmedi. Içimde halen devam ediyor. Temel Modül 2 sonrası farkettigim şey değişiyor olmaktan çok “yenileniyor” olmak duygumdu. Içimde eskimiş olan herşeyle vedalaşıp, boşluk bırakmadan, o eskinin yerine yeni bir karşılık bulmak ve onu sevmek… Insanin kendisi ile ilgili olan ve hatta kendisinin bile bilmediği ya da bilse bile içeride bir yerlere gömdüğü ya da gömdürdüğü hislerinin farkına varması, her seferinde yeniden doğması ve tazelenmesi gibi… Alın işte size mucize! Aslında sahip olduğunuz aynı kütle, ayni beyin, aynı kalp ve fakat iceriden dışarıya yansıyan duygular farklı! Bunu en basit bir örnekle açıklamak istesem, şu örnek hepiniz için biraz da olsa ne demek istediğimi daha anlaşılır kılar sanıyorum. Bu bir sekilde hepimizin hayatında en az bir kere yaptığımız birşeydir. Düşünün ki bir eviniz var ve uzun yıllardır aynı evde oturuyorsunuz. Evin icinde ki eşyalar bir süre sonra sizi sıkmaya, boğmaya, hatta rahatsiz etmeye başlıyor ve evinizin eşyalarını degistirmeye karar veriyorsunuz. Yeni mobilyalarınızı değiştirdiğinizde ki hissinizi bir düşünün! Ev aslında aynı ev, aynı duvarlar, aynı odalar, sadece icini dolduran tüm eski eşyalar gitti ve sizin icin evin kilidini açıp eve girmek artik bambaşka birşey! Artık evin içine girmek sizin için bir keyif! Anlatabildim mi? Dün Sola Unitas ofisinden çıkarken yapmaya başladığım sey bu oldu! Iyi ki de oyle oldu, oluyor ve olacak! Aslında bu mucizeye sadece teşekkür etmek benim icin az, şu an Sola Unitas’ da tanıdığım ve tanımadığım herkesi, ilk başta aynen kendim icin söylediğim gibi sıkı sıkı kucaklamak, sarmak ve “iyi ki sizinleyim” demek istiyorum.

  Cevapla
 17. Temel Modül 1… Bu daha başlangıç! Herşey o kadar tazeyken yazmak istedim, çünkü ilkin tadı bir başka… Ayça Kabaş! 12 güzel insanı, kendi güzelliğiyle birbirine kenetleyen ve bunun farkına varmamızı sağlayan güzel insan! Hepimiz harika duygularla ayrıldık senden, hatta seni bir daha goremez miyiz endişemiz oldu! Aklımızı, kalbimizi hatta tüm kütlemizi o kadar harika bilgilerle doldurdun ki, bu bir mucize demek geliyor içimden! Tadı damağımda kaldı ve iki hafta sonra yeniden Sola Unitas ofisinde olmak beni simdiden hem heyecanlandırıyor hem de tarifi olmayan bir şekilde mutlu ediyor… Iyi ki sizinleyim… Iyi ki bu yolculuğa sizinle çıktım… Kalbimin simdiden öngördüğü o ofiste ogrenecegim herşeyin benim hayatımın mucizelerini oluşturacağı! Hepsini paylaşacağım buradan her eğitim sonrası. Sizi seviyorum… Teşekkürler…

  Cevapla
 18. Verdigi güven ve enerji ile Sola Unitas Ailesinin bir parcasi olmamı sağlayan sevgili Meltem AKGÜN, hayatima katilacak ne çok bilgiler oldugunu daha ilk modülde anlamamızı sağlayan ,bitmeyen enerjisi ve kocaman kalbi ile hepimizi kucaklayan sevgili Ayça KABAS verdiginiz emekler için çok teşekkür ederim. Benim iyikim sizleri tanımış olamak. Bu ailede tanıyacağım cok değerli insanlar var yolumuz uzun. Sevgiler❤

  Cevapla
 19. Merhaba sevgili “koçluk yolculuğuna Solaunitas ailesiyle başlayacak olan şanslı kişi”;

  Şu anda ben “ben”i yeniden keşfedip bunun heyecanını yaşayabiliyorsam, hayatımda farklı yerlerde farklı zamanlarda karşılaşmış olduğum/karşılaştığım ve hatta karşılacağım kişilere dair bambaşka bir bakışaçısına sahip olmaya başladığımı farkedebiliyorsam ve hepsinden de önemlisi kendimi “ol_an” bitenle mutlu hissediyorsam kocaman teşekkürlerim öncelikle beni Sola ailesine katılmaya layık gören Şirin’e, Sola’daki eğitmenlerim Ayça, Yeşim, Tuğba ve Umut’a ve kitaplarımı büyük bir mutlulukla edindiğim KitapKoala’yadır.

  İyi ki!

  Berna Anıl Özkurt.

  Cevapla
 20. Sola Unitas’a baslama hikayem oldukca karmasikti.Oncesinde yasadigim deneyimle pes etme ihtimalime ragmen Sola Unitas ile yoluma devam ettim.Hayatimdaki iyikilerimin en ust siralarina cikti bu yolculuk.
  Sevgili Ayca,sevgili Yesim,sevgili Tugba ve sevgili Umut koclugu deneyimletip farkli duygular ile benim yasamimda cok onemli yere sahip oldular.Cok fazla egitim aldim bugunume dek ancak boylesi deneyimi herkes yasamali gercekten.Bu hislerimi ve dusuncelerimi ifade edicek kelime bulamiyorum.Hayati farkli sekilde deneyimledigim ve hayatimia yeni degerler kattiginiz,hayatima dokundugunuz icin herbirinize cok cok ayri tesekkur etmek istiyorum.Unutulmaz katkilar ve deneyimlettiginiz hersey icin cok cok tesekkur ederim.Sevgiler
  Rabia pala

  Cevapla
 21. Şu ana kadar ki hayatım boyunca çok iyi kurumlardan çok güzel eğitimler aldım. Hayatımda en keyif aldığım ve en derinden içselleştirdiğim, en bana “vay be” dedirten eğitim.. eğitimcilerim ve eğitim boyunca hep yanımda hissettiğim, Solaunitas içerisinde bana beni daha bir ben hissettiren ve olmamı sağlayan Meltem, Ayça, Aslı, Umut ve emeği geçen herkese (isimlerini sayamadığim gizli ve gizli olmayan kahramanlardan özür dilerim) çok teşekkür ederim. Türkiye de bu kadar değerli insanların bu kadar muhteşem bir kurumda toplanmasına hiç şaşırmadım. Gözüm kapalı tanıdığım tanımadığım herkese şiddetle tavsiye edebileceğim bir kurum. Teşekkürler güzel insanlar 🙂

  Cevapla
 22. Her modül bittiğinde kapıdan yeni biri olarak çıktığınız uzun ama bir o kadar keyifli bir yolculuk…Her seferinde bir sonraki modülü iple çektim. Eğitimdeki grubumuz çok uyumlu ve herkes birbirine çok yakındı. Bu süreçte yanımda olduğunu hissettiren ve aklımda hiçbir soru işareti kalmasına izin vermeyen Sola Unitas ailesine çok teşekkür ederim. Özellikle Umut, Aslı ve Meltem 🙂

  Cevapla
 23. Herkese selam.

  Etkileyici ve dönüştürücü bir eğitim sona erdi.

  Bu kanaatimin; “para verdim, elbette kendimi iyi hissetmeliyim” halet-i ruhiyesinden mi yoksa bütünüyle nesnel öz düşüncemden mi kaynaklandığını yine kendime sordum. Verdiğim cevap samimiyetle; “evet bu defa çok farklı ve değer katıcı idi” oldu.

  Koçluğu bir meslek olarak yapmayı düşünün ya da düşünmeyin, bu size kalmış. Ben naçizane; bu eğitimin, aile, sosyal ve iş yaşantınıza yüksek katma değer sağlayacağını, hatta bir adım daha ötesinde kendinizle ilişkinizi daha rafine yönetebileceğinizi düşünüyorum.

  Sola’ya gelince…
  İş yaşantısında benzerini çok göremeyeceğiniz kadar aile olmuş bir takım. Eğiticilik özellikleri çok gelişmiş profesyonel bir ekip. Rakiplerini anlatmayan yalnız kendi yaptıkları ile ilgilenen klasik ticari kültürümüzün ötesinde bir şirket.

  Ayça, Aslı, Tuğba, Meltem, Yeşim ve elbette bu takımın kurucusu, koçu, mentoru, kitapkoala’nın babası Umut. Tanıdıktan sonra “ee nolmuş yani?” diyemeyeceğiniz kadar size dokunacak insanlar.

  Pişman olmadım. Baştan başlasam yine Sola’yı seçerdim.

  Nişlerde görüşmek üzere.

  Hamiş: Ayça evet dediğin gibi ilk modülde “ben bu işi yapamam” dedim, Umut evet dediğin gibi son modülde “ben bu işi yaparım” dedim.

  Cevapla
 24. Merhaba,
  Benim Sola Unitas ile yolculuğum 22 Aralık 2018’de başladı. Temel Modülleri tamamlayıp ileri modüllere başladım. 9-10 Şubat 2019 tarihinde Yeşim Erberksoy’dan öğrenci koçluğu eğitimini aldım. Her eğitimin sonunda olduğu gibi eğitim hakkında geri bildirimlere sıra geldiğinde;
  son on sekiz yılda ….. öğrenmişim.
  …. yapmışım.
  ….. olmuşum.
  ….
  ….
  ….
  Gibi uzun uza diye eğitimin bana verdiklerini ifade ettiklerimi sanıyordum.
  Yeşim durdu ve “Eğitim?” dedi.
  Bende “Harika” dedim.
  Sonra eve dönüş yolunda kendi kendime Yeşim bana neden eğitim diye sordu diye bir düşünceye kapıldım.
  Vardığım sonuç şu oldu. “Ben geri bildirimimi kendi gündeminden ifadeler ile verdim. Net olamadım. Taktirimi açık bir şekilde ifade edemedim.”
  Şimdi 10 Şubat 2019’da 17.30-18.00 saatleri arasında 18 kişinin önünde veremediğim geri bildirimi bu siteyi ziyaret edip yorumları okuyacak kişilerin önünde vermeye karar verdim. Yeşim’cim Bu iki günlük eğitim harikaydı. Çünkü bu son on sekiz yılı yaşarken ben bu yaptıklarımın farkına varamamıştım. Taki, seninle öğrenci koçluğunu alana kadar. Evet eğitim harikaydı. Bu yaptıklarımın farkındalığını seninle geçirdiğim bu iki günün sonunda elde ettim.
  Günün sonunda bir oyun oynamıştık. Ben bana verilen kağıda “Hayatımdaki iyikilerim arasında yer alıyorsun.” yazmıştım. Bu tamda yerinde olmuş. Ama onu şöyle değiştirmek istiyorum. Sola Unitas (bugüne kadar ekipten tanıştığım, Yeşim, Aslı, Tuğba, Umut, Eda ve Çiğdem), hayatımdaki iyikilerim arasında yer alıyorsun.
  Sevgiyle kalın,
  (Bunu okuyanlar, bilmem bu yazdıklarım sizlerde nasıl bir iz bıraktı).

  Cevapla
 25. 107. Donem 1. Modul egitimini dun tamamladim.Ufak endiselere geldigim bu surec benim icin inanilmaz bir tecrubeyle sonuclandi. Kendimi buldum, bakis acim degisti, herseye farkli bir gozle bakmaya basladim. Henuz modul1 de bu durum yasaniyorken diger modulleri inanilmaz bit heyecanla bekliyorum. Ayca inanilmaz bir koc her konuda bize inanilmaz guzel bilgiler katti deneyimler paylasti. Modullere hemen devam edemeyecek olusumdan oturu uzuntu yasamama ragmen solas ailesinin bir parcasi oldugum ve bu aileyle her modulu vaktim oldugunda tamamlayacagim icin cok mutluyum. Hersey icin cok tesekkur ederim.

  Cevapla
 26. 37 yasındayim ve ben bugün gördüm ki; hayat bir oyun bahçesiymis..
  Kaçtığım her şeyin beni kovaladığı ve korkuğum herşeyin bana inat başıma geldiği bir oyun bahcesi..
  Görmezden gelmek, ısrarla direnmek ‘sobe’ lenmene ve farkinda olmadan oyun dışı kalmana yol açıyormus… Ve ben de, bizzat kendim deneyimleyemediğim, başkasının kurallariyla oynanan oyunlardan öğrendiklerimle büyüyerek, hiç kendim olamadığım senaryolarda hep baş rolü kapma çabasindaymişim..
  Peki; ne oldu da böyle bir farkındalık yaşadım?
  İlk modülde Yesim’in tek bir cümlesiyle, icimde derinlerde bir yerde taşlarin oynadığını farketmemle başlayan yolculuğum, 3. modülde Tuğba’nin o taşlari kaldırıp, şiddetli bir deprem yaratmasiyla devam etti…
  Kendimle, korkularimla, travmalarimla ve içimdeki o derinlerde bir yerlerde unuttuğum cocukluğumla yüzleştim..
  Son bir buçuk ayda, bir parça daha büyümüş gibi hissediyorum.. Kendime 37 senedir ilk kez şevkat gösteriyorum.. Ve ilk kez hic olmadığım kadar umut doluyum..
  ‘Hayatta dönüm noktaları, karar anları’ vardır dedi Tuğba üçüncü modülü bitirirken..
  Bugün gördüm ki; Sola Unitas’ın kapısından girdiğim, bu yolculuğa çıkmaya karar verdiğim an, benim hayatımın dönüm noktasi olmus..
  İyiki Yesim..
  İyiki Aslı..
  İyiki Tuğba..
  İyiki Sola Unitas diyorum…

  Ve vardığım yer neresi olursa olsun, bu yolculukta bana eşlik etmeniz, kendime verdiğim en güzel hediyeymis…

  Cevapla
 27. Modüllerin başlamasını sabırsızlıkla beklemiştim. Modüller o kadar hızlı geçti ki tadı damağımda kaldı size doyamadım. Sırada Niş’ler var. Onları da büyük bir sabırsızlıkla acaba neler öğrenicem diyerek bekliyorum.2018 yılında kendime yaptığım en büyük iyilik Sola Ailesiyle tanışmak oldu. Arkadaşlarımla Ayça’yla Aslı’yla Fügen’le Umut’la ve tabi ilk telefon konuşmamızda içtenliğiyle/samiyetiyle karşılayan Meltem’le. Hepinizi tanımak çok güzeldi, eğiticiydi, GELİŞTİRİCİYDİ. Öyle bir ortam var ki içten ve samimi. Hepimiz aynı düzlemde. Önce kendimi anladım tanımaya başladım, sonra koçluğu anlamaya öğrenmeye başladım. Bu uzun bir yol, geliştirici her zaman öğrenmeye açık bir yol. Bu yolda sizinle yürüdüğüm için çok mutluyum, şanslıyım. Yeni yıl hepimize sağlık mutluluk umut ve neşe getirsin.

  Cevapla
 28. Yazmak için tüm yolculuğumun bitmesini bekledim.Her modülde başka bir farkındalık yakalamak çok kıymetliydi. Kariyerimde, özel hayatımda en önemlisi kendi içimde yaşattığınız dönüşüm için bir teşekkürden fazlası olmalı…
  İyi ki Sola Unitas ı tercih etmişim duygusu,harika aileniz ve bana kattıklarınız çok anlamlıydı.Uzun zamandır kurumsal eğitimler veren bir eğitmen olarak yolumu aydınlattınız. Ayrıca samimiyetle belirtmek isterim ki Ayça,Fügen,Tuğba,Umut ve Yeşim i tanımış olmanın mutluluğu ,evimde hissettiren harika keklerin yaratıcısı Çiğdem’in gülen yüzü,her sorumuza cevap olan Eda’nın sabrı ve tanışma şansım olmayan diğer aile bireylerinizle tekrar farklı paylaşımlarda yeniden buluşmak üzere tamamlıyorum bu yolculuğu…
  Sevgiler….

  108 Aylin 🙂

  Cevapla
 29. Sevgili Ayça,

  Bu heyecan verici yolculukta 3. modülü tamamladık. Tuğba nın samimiyeti, enerjisi, içtenliği ve sabrı için bir teşekkür mesajı yazmak istedim. Çok iyi bir ekip üyesine sahipsiniz. Herkes kadar yaralı, herkes kadar yaşanmışlığı var. Tüm dosyalarını kapatmış. Huzur verici bir dinginliğe sahip. Bize çok güzel bir hafta sonu yaşattı. Eğitim bittiği halde hepimiz koltuklarımıza çivilenmiştik. Hiç kimsenin gitmeye, ortamı terketmeye niyeti yoktu. Hepimiz ona sarıldık, teşekkür ettik. Bizim için unutulmaz bir durak oldu. Sizi seviyorum Sola.. İyi ki tanışmışız. Seni yazmaya gerek var mı? Sen cansın. Çok sevdim seni. Senle başlamak inanılmaz etkili ve heyecan verici. Çok şey öğrendim senden. Siz çok önemli değerlersiniz. İyi ki hayatıma girdiniz, bir dönem dahi olsa

  Sevgiler, Murat…

  Cevapla
  • Sola Unitas’la koçluk temel eğitim paketinin ilk 3 modülünü tamamladıktan sonra yorumumu paylaşmak istedim. Eğitim modüllerinden çok memnun kalmamın nedenleri: her modülde başka eğitmen ile karşılaşarak farklı kişisel tarzları ve aralarındaki ortak yönleri görmek, her modülde en az bir koçluk seansı izleyebilmek, uygulamalar, içeriklerin konuyu içselleştirmeyi sağlayacak şekilde oluşturulması, eğitmenlerin kapsayıcı yaklaşımı ve samimi gayreti, güzel sınıf ortamı. Eğitimdeki olumlu ve samimi hava, ofise ve ekibe de yansımış, sahici bir bütün yaratmış. Kendim de 8 yıldır kurumsal eğitimler veren bir eğitmen olarak, bu nitelikli ortamı sağlayan tüm Sola ekibini tebrik ediyorum.

   Cevapla
  • Sevgili Ayça ve Sola Unitas ailesi,
   Muhteşemsiniz.
   Koçluk yolculuğunda sağlam adımlarla ilerleyebilmemiz adına, çok verimli bir o kadar da keyifli geçen eğitimi için Ayça’ ya çok çok teşekkür ederim.
   Bizlerin öncelikle kendimizi bulmamızı ve koçluğu içselleştirmemizi sağlayacak çok profesyonel ve samimi bir ortam oluşturmuşsunuz.
   Yollarımızın kesilmesinden dolayı duyduğum mutluluğu paylaşmak istedim.
   Sevgiyle kalın.
   Orhan

   Cevapla
 30. Uzun zamandır planladığım bir sürecin önemli noktalarından birisi idi koçluk eğitimi. Doğru adrese yönlendirildiğimi zaman içerisinde fazlasıyla anladım ve eğitimim devam ettiği için de süreçten de ekipten de eminim.

  Teşekkürlerim tüm Sola Unitas ekibine…

  Cevapla

Yorum yapın