Kariyer Koçluğu Eğitimi

Kariyer Koçluğu Eğitimi

Kariyer alanı hızla değişiyor. Gelecekte koçluğun en fazla rağbet göreceği alanlardan biri olan Kariyer Koçluğu bugün itibariyle etkin bir şekilde talep almaktadır.

Kariyer sözcüğü Fransızca carriére kelimesinden gelir, anlamı: güzergâh, tutulan yol, meslek.

Sıkça kariyerden söz ediliyor; başarılı bir kariyer sahibi olmaktan, mutlu kariyerden, kariyeri yönetmekten. Şirketlerin İnsan Kaynakları Departmanlarının çalıştığı alanlardan biri Kariyer Yönetimi olsa da aslında kariyerini yönetmek çalışanın işi. Söz konusu meslek seçimi, kariyer yolu çizmek gibi konular olunca işin içine başka kişiler de giriyor. Aile, arkadaşlar, öğretmenler… Kimi zaman geleceğin meslekleri nelerdir konusu konuşuluyor, tavsiyeler veriliyor. Kimi zaman hangi mesleğin iş garantisi var onlardan söz ediliyor. Bazıları için ise şöyle gelişiyor; hiç aklında yokken, üniversite sınavındaki puan öyle denk geldiği için, o bölüm okunuyor ve mezun olunuyor. Böylelikle kişi kendini o mesleğin içinde buluyor ve iş arama süreci başlıyor. Böyle tesadüfi seçimler sonucunda, bu soruların eşlik ettiği bir iş hayatı başlıyor aslında “sevdiğim işi mi yapıyorum?” “niçin burada çalışıyorum?” “potansiyelimi kullanabiliyor muyum?” “şu işi yapıyor olsaydım neler olurdu?” “bir sahil kasabasına yerleşmeli miyim?”

Tanımlarda, meslek sahibi olmanın temel amacının gelir elde etmek olduğu vurgulansa da aslında hepimiz biliyoruz ki asıl amacın yanında onlarca yan amaç var ve bu yan amaçlar zaman geliyor asıl amacı geçiyor. Kendini ifade etmek, kendini işe yarar hissetmek, kendini değerli / önemli hissetmek, insanlara yardım etmek isteği, çevremiz tarafından sevilmek, bir gruba ait olma isteği, toplum tarafından onaylanmak / beğenilmek…

Hele de şimdilerde Y Kuşağı’nın sorgulamaları daha da fazla. Yaptığı işte anlam arayışı, dünyaya ne bırakacağı gibi zor soruları sormak konusunda X Kuşağı’ndan daha cesur olduklarını söyleyebiliriz. Başka bir motivasyon olduğuna inanıyorlar ve vaz geçmek niyetinde değiller.

Bir kariyer koçunun çalışmaktan en çok keyif aldığı danışan grubu, iş yaşamına yeni başlayan danışanlar olabilir. Onlar kariyer yolunu çizerken yanı başlarında olabilmek, onları mutlu ve doyumlu bir yaşama uğurlamak kariyer koçu için de son derece tatmin edici olacaktır.

Meslek seçiminde mizaç ve değerlerin önemini görebilmek, işin yarısını tamamlamış olmak gibi. Bu gerçek ile bakıldığında bu kadar çok mutsuz çalışanın olduğunu görmek şaşırtıcı değil.

Mesleğini değiştirmek isteyen çalışanların oranı çarpıcı. Bu isteğin farkında olup mesleğini değiştirenlerin oranı da oldukça çarpıcı. Konu ile ilgili yapılan bir araştırmaya göre çalışanların yüzde 67’si 35’inden sonra mesleğini değiştiriyor.

Bu eğitimde, kariyer koçunun bilmesi gereken; danışanın kariyer evresi, değişen çalışma şekilleri, kadın ve erkek çalışanlardaki kariyer algısı, değişim korkusu, kariyer kalıpları gibi konular da alet çantasına ekleniyor.

Katılımcılar, iki gün boyunca Kariyer Koçluğu Modelleri’ni kullanarak uygulamalar yapma şansı buluyorlar. Deneyimlerin paylaşıldığı, fikirlerin tartışıldığı, bol katılımlı bu eğitimde diğer koçluk alanlarına olan benzerlikler ve farklılıklar da netleştiriliyor.

Kariyer koçluğu alanında bilgisine ve uygulama yetkinliğine yatırım yapmak isteyenler eğitime katıldıklarında, bir danışanın en üst potansiyele nasıl çıkarılabileceğine ilişkin farkındalıklar ve iç görüler sağlayacaklardır. Eğitim içeriğinde, güçlü yönleri geliştirmek, kişisel farkındalığı artırmak, doğal yetenekleri ve becerileri geliştirmek en önemli gündemler olacaktır.

– 20 Kişidir.

Eğitim süresi 2 gündür. 

Ayça Kabaş

Online eğitim tarihleri için ziyaret edebilirsiniz.: Online Koçluk Eğitimleri

Eğitim bedeli 7500 TL olup,  Sola Unitas öğrencileri için 6250 TL’dir.  Fiyatlara KDV dahildir. Tüm fiyatlarımız için Maximum, World Card, Card Finans, Bonus, Paraf ve Axcess kartlarına vade farksız 6 taksit yapılabilmektedir. 7-9 ay arası vadelerde % 5 komisyon uygulanmaktadır.

30 Yorum

 1. Evrene her modül sonrası bir kere daha Sola Unitas’ı karşıma çıkardığı için ve Sevgili Ayça ile bu yola yürümeye başladığım için teşekkür ediyorum. Kariyer koçluğu eğitimi kariyerimi değiştirme noktasında olduğum bu dönemde bambaşka kapılar açtı. Derdimi davamı önüme katıp yolumu aydınlattın Ayça, teşekkür ediyorum, iyi ki varsın.

 2. Ayça Kabaş ve M. Kürşad Aktaş’tan aldığım dolu dolu şahane bir eğitimdi. Her ikisini de teşekkürü borç bilirim.
  Süreçte; Kariyer nedir ?
  Mutlu Kariyerin X,Y,Z’si
  Kariyer Kalıpları
  Kariyer Koçluğu ideal danışanları kimlerdir ?… gibi bir çok soruya cevap aradığımız, bulduğumuz, şahane koçluk araçları öğrendiğimiz bir süreçti. İyi ki bu eğitimi aldım ve iyi ki Sola Unitas Akademi ❤️

 3. Selamlar,

  Kariyer koçluğu eğitimim harikaydı. yaşam amacımı destekleyen bir mesleğim olduğunu biliyordum fakat bu kadar içselleştirmemiş ve hayallerimi somutlaştırmamıştım. Eğitimden çıktım kendime 3 ödevim var. Gürkan ve Ayça ile birlikte bu eğitimi almak çiftte mutluluk sebebi oldu. gözlerindeki ışık umudumu arttırdı, her daim yapabilirsiniz demeleri güven verdi amacıma destekledi. ne desem az kalıyor, bu eğitimi sadece koç olmak isteyenler değil bence herkes almalı… konu kariyer gibi görünse de her şeye dair bir çok kazanç sağlayan farkındalığı artıran muhteşem bir eğitim.

  eğitimin 3. günüydü, sabah 6:30 da uyanıp 8:30 da mesaiye başlamış tüm gün yerimden kalkmadan saati 19:00 etmiştim. 21:00 e doğru yorgunluktan gözlerim kapandı, bedenim düştü zorlandım.. buna rağmen bir sn eğitimi bırakmak aklımdan geçmedi 20 dk’lık molada uyudum. Özetle hayalime sımsıkı sarılırsak, nelerden vazgeçebildiğimizi görürsek başarı da kariyer de istediğimiz gibi olacaktır.

  Ayça kaçıncı eğitimimiz bilmiyorum iyi ki varsın, kalbimi bırakıyorum..

  İyi ki varsınız…

 4. Sola Unitas’tan aldığım 4 modül temel koçluk eğitiminden sonra niş alan olarak seçtiğim kariyer koçluğu eğitimini de sevgili Ayça ve Kürşat’tan aldım. Dolu dolu geçen bu eğitimde Ayça ve Kürşat sadece bilgileri ve tecrübeleri ile değil kendi duruşları, kendi varlıklarıyla da çok şey öğrettiler. Onlara bakınca koçluk yapmak ile koç olmak arasındaki farkı hissettim.
  İyi ki varsınız, emekleriniz için çok teşekkür ederim.
  Umarım başka vesilerle tekrar karşılarız.
  Sevgilerimle…
  Şebnem Gökçeoğlu Frankenius

 5. Sola Unitas ile hayattaki amaçlarımın karşılığını anlamaya ve somutlaştırmaya başladığım için çok mutluyum. Kariyer Koçluğu eğitiminde Ayça ve Kürşat ‘ın eşşsiz anlatımı ve aktarımı harikaydı.
  Bu eğitimi sadece meslek olarak yapmak isteyenler değil ,herkes almalı…
  Sonsuz aktarımları ve her zaman yanımızda oldukları için tüm Sola Unitas eğitmenlerine çok teşekkür ederim.

  Umarım tekrar tekrar yollarımız kesişir…
  İyiki varsınız.

  Pelin Atagüneş Şahin

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İletişime Geçin!