Hikayemiz

Sola Unitas, koçluk hizmetleri ve koçluk eğitimi alanlarında yoğunlaşan, hizmet verdiği tüm paydaşlarına değer yaratmayı hedefleyen bir kurumdur. Vizyonuna insanların kendilerini ve başkalarını yargılamadıkları, herkesin kendi olarak sevildiği ve tanındığı bir dünyayı koymaktadır. Sola Unitas 2009 yılında Umut Kısa ve Şirin Aydıner’in paylaştığı bir hayalle başladı. Bugün bizim kısa ama gurur duyduğumuz hikayemizi sizlerle paylaşmaktan büyük mutluluk duyuyoruz.

90’ların sonlarından itibaren kurumsal şirketlerde yönetici ve danışman statülerinde çalışan iki ortak olarak bir gözlemimiz vardı. Yüksek bilince sahip insanlar birbirlerini daha az yargılıyorlar ve daha mutlu oluyorlardı. Daha yüksek öğrenme ve daha yüksek performans ise sadece mutluluk seviyelerinin ortak sonucuydu. Hayallerini başarabilmek için insanların öğrenmelerine ve bilinç seviyelerini yükseltmelerine yardımcı olmak sahip olabileceğimiz ve taşıyabileceğimiz güçlü bir hayal. Bu hayali hep yüreğimizde tutacağımızı biliyoruz.

Tabii hiçbir şey söylendiği kadar kolay olmadı. Önce yoğun eğitim süreçlerinden geçmemiz gerekti. İnancımızı güçlendirmemiz ve hayalimizin yolculuğunda olabilmek için devamlı gelişmemiz gerektiğini çok iyi biliyorduk. Daha da önemlisi insanların satılan hizmetleri değil, bu hizmetlerin neyi amaçladığına ve bu amaca inanıp inanmadıklarına bakarak paydaş olabileceklerinin farkındaydık.

2009 yılı sonunda Latince’de “Tek Birlik” anlamına gelen Sola Unitas markasını oluşturduk. 2010-2011 yıllarında hizmetlerimizin amacına inanan yüzlerce insanla çalışma fırsatı bulduk. Koçluk kavramının Türkiye’de sadece birkaç yıldan beri var olması tanıtım faaliyelerine ağırlık vermemizi ve gerçekte koçluğun ne olduğunu insanlara çok daha fazla anlatmamızı gerektirdi. Ve bugün itibariyle koçluğun çok daha tanınır olmasına katkıda bulunduğumuzdan eminiz.

2011 yılında eğitimlerimize Uluslararası Koçluk Derneği’nin (International Association of Coaching) Dokuz Koçluk Yetkinliği (Nine Coaching Masteries) lisansını da alarak Uluslararası alanda da olduğumuzu gösterdik. Dayandığımız duvarların ve ayaklarımızın altındaki zeminin güçlü olması gerektiğini biliyorduk. 2011 yılında eğitim programlarımıza NLP Eğitimi, Kalıtsal Aile Travmaları Atölyesi gibi özel programlar da ekledik.

Gelişimin ve büyümenin aynı vizyona inananlarla olabileceğini bildiğimizden 2011 yılında know-how artışı için ilk olarak Singapurlu ortağımız olan Koh Kok Tiong Ben (Success Motivation) ile Uluslararası Koçluk Federasyonu (International Coach Federation) onaylı ve İngilizce olarak verilen “Path to Great Leadership” eğitimlerini başlattık. Üstelik ilk mezunlarınızın % 50’si kısa süre içerisinde ICF unvanı alarak sektör standartlarının çok üzerine çıktı.

2011 yılında Yalova İlinde Doğu Marmara Kalkınma Projesi desteğinde “Kadınları Güçlendirme Projesi’nde” kamu tarafından seçilerek yer aldık. Bizim için oldukça onur vericiydi böyle bir projede yer almak.

Sadece 2012 yılında kadromuz dış kaynak kullanımları ile beraber 12 kişiye ulaştı ve bu güçlü kadro yaklaşık 400 bireysel ve 300 kurumsal toplam 700 katılımcıya ulaşarak bu alanda bir rekor kırdı.

2012 yılında Umut Kısa, “Para” dergisinde Türkiye’nin en iyi koçları arasında yer aldı ve bir çok dergi, gazete ve televizyon programına davet edildi.

2013 yılında gençlerin hayallerine destek olabilmek için İzotomi projesini başlattık.

2013 yılı başında ICF (Uluslararası Koçluk Federasyonu) Sola Unitas “Path to Core Coaching Skills” programını Türkçe olarak onayladı . ICF alanında Türkçe eğitimlerin sayıca oldukça az olması bizi bu programla ilgili olarak gururlandırdı ve çok daha fazla şey yapmamız konusunda motive etti.

2013 yılında niş koçluk alanları olan Yönetici ve Takım Koçluğu, İlişki Koçluğu, Öğrenci Koçluğu eğitimlerini de düzenlemeye başladık.

2013 yılında Facebook’ta 32.000 ve Twitter’da 5000 takipçiye ulaştık. Hem internet hem de sosyal medyada kendi alanımızda paylaşım rekorları kırdık. İnternet sitemizin ziyaretçi sayısı ve kalitesi nedeniyle Google’da koçlukla ilgili bir çok alanda ilk sırada yer aldık.

2013 yılında Avustralya’nın iyi Üniversitelerinden biri olan TME College ile ortaklık anlaşması yaparak Türkiye’de “İnsan Kaynakları Sertifika Programı”nı yapmaya başladık. Anglo Saxonların başarılı örneklerini ülkemize getirmek için oldukça yoğun çalışmamız ve saat farkları nedeniyle bazı geceler uzun toplantılar yapmamız gerekti.

2014 yılında Times dergisinin yüzyılın en etkili 100 insanından biri dediği Paul Ekman ile ESaC (Emotional Skills and Competencies) ve ETaC (Evaluating Truthfulness and Credibility) eğitimlerini vermeye başladık. Türkiye’de Paul Ekman International LDC (Licence Delivery Center) olarak Sola Unitas Academy’i seçti.

2014 yılında ICF tarafından ACC ve PCC ünvanlarının alınmasını sağlayan ACTP yetkisini ilk defa bir Türk menşeili şirkete verdi. Bu bizim için gelişimin en üst noktalarından biriydi.

2015 yılında hem personelimizin hem de katılımcıların güvenliğini sağlayabilmek için İş ve İşci  Güvenliği OHSAS 18001 sertifikasını aldık. Yedikule Spor’un gençlerini desteklemek için spor kulübünün ana sponsoru olduk.

2015 yılında Felsefe, Psikoloji, Gelişim ve Edebiyat alanında ilkeli biz çizgide yürüyecek olan Sola Yayınları’nı kurduk ve 2016 yılında dünyanın en prestijli film festivallerinden olan Antalya Altın Portakal Film Festivali’nin sponsorları arasında yer aldık.

Aynı yıl içerisinde eğitim merkezimiz Milli Eğitim Bakanlığı onaylı bir kurs haline geldi.

2018 yılında Psikoloji alanında Türkiye’nin en çok satan yayınevi olduk. Portföyde yer alan eser sayımız 90’ı çeviri eser olmak üzere 150’ye ulaştı.

2018 yılında sokak hayvanları için ambulans ve destek sistemini finanse edebilmek için kitapkoala.com‘u kurduk. Kitap satışları yoluyla sokak hayvanlarına destek olmak istiyorduk.

2019 Yılında İzotomi Nöro Gelişim Alanları çalışmasına başladık ve 2022 yılında tamamladık. 

2020 Yılında yayıncılıkta üst sıralarda yer almaya başladık. 

2022 Yılında Seninle Başlamadı adlı kitabımız Türkiye’nin en çok satan kitabı haline geldi.

2023 Yılı itibariyle 800’den fazla eserin yayımlanmasını tamamlayarak en yüksek eseri olan sayılı yayıncılardan biri haline geldik. 

2024 Yılı itibariyle Azerbaycan Bakü’de hem biresysel hem de kurumsal eğitimlerimize başladık. 

Hikayemize yeniden baktığımızda aklımıza Martin Luther King’in o güzel sözü geliyor.

 

”Uçamazsan koş, koşamazsan yürü, yürüyemezsen emekle ama ne yaparsan yap devam et. Asla pes etme ve hep iste.”

Bugün itibariyle İstanbul’da, Ankara’da ve İzmir’de eğitimlerimizi düzenlediğimiz ofislerimiz ve iki tane harika köpeğimiz var. Yani hayallerimize doğru giden yoldayız ve yaptığımız işi çok seviyoruz.

Bizi bu hayal yolculuğunda yalnız bırakmayan, vizyonumuza inanan ve bu güçlü ekibin içerisinde birlikte çalıştığımız; Ece Erkal, Elif Yılmaz, Murat Erdoğan, Erdem Demirci, Hüseyin Sönmez, Ayça Kabaş, Ayşen Aygen, Mustafa Kemal Gültekin, Aslı Aydemir, Tülin Danışman, Nihal Saykal, Fügen Albayrak, Banu Koç Çakan, Cem Atat, Begüm Karaçe, Banu Musul Bayraktar, Cem Korkut, Didem Türksoy, Gülbin Gürdal, Zeynep Sarıozkan, Özlem Yildız Kılıçarslan, Betigul Ceylan, Murat Bozkurt, Şebnem Daloğlu, Didem Ulger, Anil Yasankulu, Meltem Akgün, Hikmet Yıldız, Yunus Emre Şenturk, Ceren Yalın, Burcu Yüksel, Yeşim Erberksoy, Hande Tulunay, Tuğba Asmazoğlu, Özlem Kolancı, Sibel Deniz, Achilles Valentin, Bülent Babaoğlu, Sibel Kaya, Buket Konur, Irmak Uzun, Tansel Mumcu, Hale Özdemir, Eda Yorulmaz, Selinay Ünlüdoğan Şahin, Serkan Ecevit, Destech Çalışanları, Smart Office Çalışanları, ofisimizi çekip çeviren Rabia ve Çiçek Abla, Bina Görevlimiz Hasan Abi’ye, eğitim ve koçluk hizmetlerimizden faydalanan tüm paydaşlarımıza yani ailemize gönülden teşekkür ederiz.

ICF bir araştırmasında koçluğun yatırım getirisinin yaklaşık 7 kat olduğundan bahsediyordu. Biz de bu yolculukta çeşitli koçlardan koçluk aldık ve almaya devam ediyoruz. Sizce tüm bunlar ölçülebilir mi?

Ölçmeyi bir kenara bırakırsak, aslında sadece kendi hikayemizi yazmaya devam ediyoruz. Başkalarına koçluk yapmadan ya da koçluk öğretmeden kendimize koçluk yapmayı başarabildiğimizi görmek heyecan verici.

– Biliyoruz büyümeye ve hayalimize doğru yürümeye devam edeceğiz,

– Biliyoruz bizim inandığımıza inanmaya ve dünyayı daha mutlu bir yer yapmaya adanan paydaşlar ile birlikte olacağız,

– Ve biliyoruz biz içinde var olan insanlar olarak bir gün yok olacağız, fakat Sola Unitas sürdürülebilir bir şekilde vizyonunu sonsuza kadar yaşatmaya devam edecek.

 

Siz de kendi hikayenizi yazmak ve onun kahramanı olmak ister misiniz?

 

Yani siz de bizimle olmak ister misiniz?