Umut Kısa

Dr. Umut Kısa, MCC

Visibility Executive
Executive Coach

Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi’nden mezun olmuş ve ikinci lisans eğitimini İstanbul Ticaret Üniversitesi Psikoloji bölümünde sürdürmüştür. Yüksek lisansını “Yönetim ve Organizasyon” alanında doktorasını ise İletişim Ana Bilim Dalı’nda tamamlamıştır. Paul Ekman Group’ta “İletişim ve Davranış Analizi” alanında Post Graduate çalışmalarını tamamlamıştır. Çalışma hayatını Koç Finansal Hizmetler, Deloitte ve Alstom gibi şirketlerde sürdürmüş olan Umut Kısa, bir Sabancı Şirketi olan Akçansa’da İcra Kurulu Üyesi olarak görev yapmıştır.  

2012 yılında Para dergisi tarafından Türkiye’nin en etkili koçlarından biri olarak gösterilmiştir. TEDx konuşmacısıdır. North California Hellinger Institute’den -Kalıtsal Aile Travmaları- eğitimi almıştır.

Dünyaca ünlü profesör Paul Ekman tarafından geliştirilen Duygusal Beceriler ve Yetkinlikler (Emotional Skills and Competencies – ESaC) ve Doğruluğu ve Güvenilirliği Değerlendirmek (Evaluating Truthfulness and Credibility – ETaC), Yüz Tanımlama Sistemi (Facial Action Coding System – FACS), Psychophysiology, Interview and Interrogation Technics eğitimlerini tamamlayarak Paul Ekman tarafından “Uluslararası Eğitmen” statüsünde onaylanmıştır.

Koçluk alanında ICF tarafından verilen MCC ünvanına sahip dünyadaki 400 kişiden biridir. “AHUNA” , “US’TA YOL”, “KENDİNİ İŞTEN FETHET”, “AZİZ”, “DİJİTAL ZEKA”, “BAŞKA BİR İLETİŞİM”, “MUTLULUKTAN ÖLEN ADAM”, “KOALA MONTİ VE AĞAÇLAR”, “KOALA MONTİ VE KARA KEDİ”, ve “KOALA MONTI AND THE TREES” adlı kitapları bulunmaktadır.

Ayrıca Benjamin Hoof’un “Pooh’nun Tao’su”, “Piglet’in Te’si”, Gretchen Rubin’in  İyileştiren Alışkanlıklar Günlüğü, Thich Nhat Hanh’ın “Öfke” adlı kitaplarını Türkçe’ye kazandırmıştır.