Bu Videoyu Çocukluğunuzdaki Duygusal İhmali İyileştirmek İçin Kullanabilirsiniz

Çocuklukta Duygusal İhmal, ailenizin yetişme döneminizde duygusal ihtiyaçlarınıza karşılık verememesinden kaynaklanır. Tanım itibariyle Çocuklukta İhmal, ailenizin size yaptığı bir şey değil, size yapamadığı bir şeydir.

Örneğin ailenizin üzgün olduğunuzu, acı çektiğinizi veya yardıma ihtiyacınız olduğunu anlamakta başarısız olması ihmaldir. Aynı şekilde size nasıl hissettiğinizi yeterince sormamaları da çocuklukta ihmalin bir örneğidir. Sonuç olarak bu, ailenizin size kasıtlı olarak yaptığı yanlış bir hareket değil, yapmakta başarısız olduğu bir harekettir.

Bu nedenle sık sık çocuklukta ihmalin görünmez ve zor hatırlanabilir olduğunu söylerim. İhmal aile dinamiklerinin tam ortasına yerleşir ve günlük hayatın bir parçası olur. Zaman geçtikçe büyümeye ve daha derinlere yerleşmeye devam eder.

Kimsenin duygulardan bahsetmemesi, onları isimlendirmemesi ve çocuklarına öğretmemesi; çocuğun kendini yeterince onaylanmamış hissetmesine neden olur. Çocuğun ihtiyacı, genellikle ailenin sunduğundan çok daha fazlasıdır.

UMASS Boston’da Psikoloji Profesörü olan Dr. Edward Tronick’in 2009’da yaptığı bir deney; çocuklukta ihmali direkt görünür ve akılda kalıcı bir şekilde ortaya koyuyor. Yazının bundan sonraki bölümünü, videoyu izledikten sonra okumanızı rica ediyorum.

Videoyu izlediyseniz, şimdi size bazı sorular soracağım. Her sorunun yanıtını düşünürken biraz zaman ayırmanızı rica ediyorum. Düşüncelerinizi daha net hale getirmek için, onları yazıya dökmeyi de deneyebilirsiniz.

Sorular

  1. Bebeğin annesi onun davranışlarına hiç karşılık vermediğinde ve yüzünü sabit bir şekilde tuttuğunuzda, onun hangi duyguları hissettiğini düşündünüz? Üç duygu ismi paylaşabilir misiniz? Lütfen her duyguyu sadece tek bir kelimeyle isimlendirin.
  2. Siz videoyu izlerken herhangi bir şey hissettiniz mi?
  3. Kendi duygularınızı isimlendirebilir misiniz? Tek bir duygu ismi; açıklama veya cümle ile değil.

Çocuklukta Duygusal İhmalin İyileştirilmesinde 1. Adım

Size videodaki çocuğun neler hissettiğini ve o duyguları hangi yoğunlukta hissettiğini sormak istiyorum. Sonra da bir çocuğun sabit ifadeli, onun duygularına karşı kör olan bir ebeveynle büyümesinin onu ne şekilde etkileyebileceğini düşünün.

Bir ebeveynin sürekli sabit surat ifadesine sahip olması olasılık dışı gibi görünse de, ihmalkar bir ebeveynin davranışları oldukça istikrarlı ve öngörülebilir olabilir. Çocuğun ebeveyninden sürekli destek istediğini, fiziksel ihtiyaçlarının karşılandığını ancak duygusal ihtiyaçlarının önemsenmediğini düşünün.

Bu çocuk neyi öğrenir?

Çocuk, duygusal ihtiyaçlarını kendine saklaması gerektiğini öğrenir. Yemek, su, giyinme ve barınma ihtiyaçlarının önemli olduğunu, ancak duygusal ihtiyaçlarının önemli olmadığını öğrenir. En derin ve biyolojik ihtiyacı olan duygu ifadesinin önemli olmadığını öğrenir.

Kendisinin önemli olmadığını öğrenir.

Tüm bunlar rağmen, duygusal olarak ihmal edilmiş çocuk, ailesinin bu konuda başarısız olduğunu hatırlamaz. Dikkatini bir anda geri çeken, çocuğu ihtiyaç anında terk eden veya ona kötü davranan, öngörülemeyen bir ebeveyne sahip olan çocuğun aksine, düzenli olarak duygusal ihmale uğrayan çocuk bu durumun farkına varamaz ve hatırlayamaz.

Çocuklukta duygusal ihmali iyileştirmek için uyguladığım beş bölümlük programın ilk adımı, onu izleyen diğer dört adımın temelidir. Birinci adım, çocuklukta duygusal ihmalin farkına varmak ve onu gerçekten kabul etmektir; sizin başınıza da geldiğini, sizi çocukken nasıl etkilediğini ve sizi şu anda nasıl etkilediğini anlamaktır.

Şimdi sizi videoyu yeniden izlemeye davet ediyorum. Bu sefer, videoyu izlerken ne hissettiğinize dikkat edin:

Şunu aklınızda bulundurun: bu videoyu izlerken hissettikleriniz, büyük ihtimalle çocukken hissettiklerinizdir. Bunları çocukluğunuz boyunca daha az yoğunlukta ama daha kronik bir şekilde hissetmişsinizdir. Bu duygular muhtemelen şu an bedeninizde, duvarlarla kaplanmış olarak ama yine de orada, yetişkinlik yaşamınızın çekirdeğinde var olan duygulardır.

İlerleyen haftalarda, kendinize birkaç dakika ayırın ve bu videoyu izlemeye devam edin. Kendinizi bir çocuk olarak, ebeveynlerinizle aynı evin içinde hayal etmeye çalışın. Hangi ihmal derslerini öğrendiniz? Hangi ihmal mesajlarını aldınız? Bu dersleri ve mesajları nasıl takip ediyorsunuz? Bu soruları derinlemesine düşünün. Cevaplarınız, iyileşmenizin üzerine kurulacağı temeli oluşturur.

Anlayışınız ne kadar derin, farkındalığınız ne kadar ayrıntılı olursa, iyileşme adımı için o kadar hazır olursunuz.

Çocuklukta Duygusal İhmal, fark edilmeyebilir. Büyürken bu durumu yaşadığınızı düşünüyorsanız: Duygusal İhmal Anketini yapın.

Çocuklukta duygusal ihmal ile ilgili daha fazla bilgi almak ve nasıl iyileşebileceğinizi öğrenmek için Çocuklukta İhmalin İzi: Boşluk Hissi ve Çocuklukta İhmalin İzi: Çözümler adlı kitaplardan yardım alabilirsiniz.

Dr. Jonice Webb, Psikoterapist