Çocuklukta Duygusal İhmal: İçinizdeki Boşluğu Doldurmanın 4 Yolu

Duygularınızın görmezden gelindiği bir ortamda büyümek, pek çok insanın hayal edebileceğinden daha önemlidir.

Bir çocukken, evinizin hiç dile getirilmeyen talepleriyle başa çıkabilmek için “Duygularınızı kendinize saklamayı” öğrenmiş olabilirsiniz. Duygularınızı duvarın diğer tarafına itersiniz ve bu, şüpheye yer bırakmaksızın zekice bir harekettir. Sonuçta, duvarın öbür tarafına ittiğiniz duygularınız artık sizin ya da ailenizin problemi değildir.

Ancak asıl problem büyüdüğünüzde ortaya çıkar. İçinizde bir şeyler eksiktir; ve bu ihtiyacınız olan değerli bir kaynaktır. Duygularınıza tam olarak erişebilseydiniz; onlar sizi yönlendirir, bilgilendirir, motive eder ve hayata bağlardı. Ne yazık ki, başka insanların zevk aldığı bu saygın varlığın eksikliğini çekiyorsunuz.

Bu eksikliğin garip tarafı, eksik olduğunun farkında olmasanız da, eksikliği hissetmenizdir. Beden, bir şekilde bastırılmış duyguları hisseder.

Bazı insanlar “Kendimi boş hissediyorum” derler ve boşluk hissini göstermek için göbek, göğüs ya da boğaz bölgelerini işaret edebilirler. Diğeri uyuşmuş, kaybolmuş ya da ayrı hissettiğini söyler. Bir diğeri ise, “Ben diğer insanlar kadar yoğun duygular hissetmiyorum” der.

Boşluk, sahibine özgüdür, ancak özünde her zaman aynıdır. Vücudunuz size “Önemli bir şeyi kaçırıyorsun. Uyan. Dikkat et. Bu önemli” der.

Neyse ki, boşluğunuzu ortadan kaldırmanın yolları var. Hayatınızı daha iyi hale getirmek için güçlü değişimler yapabilirsiniz. Boşluğu iyileştirmek basit değil, ama kesinlikle mümkün.

Boşluğunuzu İyileştirmenin 3 Alanı

Düşünceler / Davranışlarİlişkilerİç Yaşantınız
Çocuklukta neyi almadığınızı tanıyınDuygusal bağlantıları artırınElde edemediğiniz şeyin yasını tutun
Duygusal farkındalık ve yönetimİhtiyaç halinde ebeveynlerle sınır çizme (mesafe?)Kendiniz için şefkat geliştirin
Öz bakımBaşkalarına güvenme üzerine çalışmakKendinize yönelik öfkenizi azaltın
Kendini suçlamayı azaltmakTerapi ilişkisiKendinizi kabul edin ve kendinizi sevin
Öz bilgeliği artırmakAcınızı başkalarıyla paylaşmakDuygularınıza değer verin
Depresyondaysanız ya da anksiyeteniz varsa, ilaçların size yardım etmesine izin verinDuvarlarınızı indirinAilenizin reddettiği veya görmezden geldiği parçalarınızı geri alın

Eğer bu tablo sizin için fazla boğucuysa, lütfen hemen vazgeçmeyin. Bu öğelerin hepsi yapılabilir ve bir alanda başarılan, öbür alanı da besler. Bunu biliyorum, çünkü terapi süresince birçok insanla birlikteydim ve inanılmaz gelişmelere tanık oldum.

Ancak, lütfen şu konuya dikkat edin:  Başarmak için bağlılık, bilinçli çaba ve zaman gerekiyor. Bir terapistin yardımından faydalanabilirsiniz. Yine de, boşluğunuzu doğru yapı ve destekle kendi başınıza doldurmanız mümkündür.

Boşluğunuzu İyileştirmenin 4 Yolu

  1. Kabul edin ve yas tutun. Boşluk hissi olan herkes için ilk ve en önemli adım, boşluk hissinizin çocuklukta alamadığınız bir şeyi temsil ettiğini kabul etmektir. Neyin eksik olduğunu tanımlayın (duygusal onaylanma, bağlantı veya kendinizle ilgili reddedilen parçalar) ve hepsinin yasını tutun. Bunu yaparken üzgün ve kızgın hissedebilirsiniz. Sorun değil, ilerlemek için hissetmek zorundasınız.
  2. Duvarınızı yıkın. Duygularınıza erişmeye çalışın. Bu süreç birçok kişiye imkansız görünebilir, ancak değildir. Dışarıdan ziyade içeriye odaklanmak, dikkat etmek ve çeşitli duygu tekniklerini kullanmak, duygularınızı daha fazla hissetmenize yardımcı olabilir. Sonra, duygularınızı kabul etmeniz ve onları isimlendirmeyi öğrenmeniz hayati önem taşır. Bu da bizi üçüncü adıma götürüyor.
  3. Kaçırdığınız duygusal becerileri öğrenin. Ne hissettiğinizi ve neden hissettiğinizi belirlemeye başlayın. Duygularınızı kelimelerle nasıl ifade edeceğinizi, ne zaman ifade edeceğinizi ve nasıl yöneteceğinizi öğrenmeye çalışın. Boşluk hissinizin derinliğine bağlı olarak, duygularınızı yeterli rehberlikle kendiniz öğrenebilirsiniz. Derin, acı verici bir boşluk hissine sahipseniz, Diyalektik Davranış Terapisi (DBT) en yararlısıdır; duygularınızı ve dürtülerinizi yönetmenize yardımcı olmak için tasarlanmıştır.
  4. İlişkilerinizi derinleştirin. Duvarınızdan ayrılmaya başladığınızda daha farklı ve daha fazla hissedeceksiniz. Yaşamınızdaki insanlar size farklı göründüğünüzü söylemeye başlayacak. Duygusal olarak daha bağlı, erişilebilir, daha ilginç ve daha gerçek olacaksınız. Şimdi risk almaya başlamanın tam zamanı. İnsanlara daha yakın olmak ve daha bağlı hissetmek için, güvendiğiniz bir kişiye duygularınızın üzerinde çalışmaya başladığınızı söyleyin. Daha açık olmaya, daha fazla paylaşmaya, daha savunmasız olmaya çalışın.

Bu dört adım üzerinde çalışmanın en şaşırtıcı sonucu şudur: yavaş yavaş kendinizi sevmeyi öğreneceksiniz. Kendinizi, çocuğunuz gibi hayal edin ve büyütün. Aileniz hangi kısımlarınızı görmezden geldi veya reddetti? Aileniz sizin benliğiniz yüzünden değil, kendi benliklerinden ötürü bu şekilde davrandı, bunu bilin.

O küçük çocuğa ve kendinize bir yetişkin olarak şefkat gösterin. Mücadeleniz gerçek ve siz daha fazlasını hak ediyorsunuz. Kendinizi geri kazanmalı ve sevmeyi öğrenmelisiniz, farklı yönleriniz için bunu yapmalısınız: duygularınız, ihtiyaçlarınız, iç dünyanız.

Boşluk hissi önemlidir. Hem eskiyi ve geçmişi hem de geleceği ve yeni olanı temsil eder. Boşluk, yeni hikayen için boş bir odadır. Orayı yaşamınızla, duygularınızla ve seçtiğiniz insanlarla doldurabilirsiniz.

Dr. Jonice Webb, Psikoterapist

Bu makalenin bazı kısımları PsychCentral.com’da yayınlandı, yazarın izniyle burada yeniden yayınlanmıştır.

Çocuklukta duygusal ihmal ile ilgili daha fazla bilgi almak ve nasıl iyileşebileceğinizi öğrenmek için Çocuklukta İhmalin İzi: Boşluk Hissi ve Çocuklukta İhmalin İzi: Çözümler adlı kitaplardan yardım alabilirsiniz.