Çocuklukta Duygusal İhmal ve Narsisizm Arasındaki Üzücü Bağlantı

İster inanın ister inanmayın, Çocuklukta Duygusal İhmal ile Narsisizm arasında üzücü bir bağlantı var. Eğer iki kavram hakkında bilgi sahibiyseniz, bu bağlantıya inanmak sizin için güç olabilir.

Ne de olsa, Çocuklukta Duygusal İhmal ile büyüyen insanlar, kendilerini ve ihtiyaçlarını önemsiz ve diğerlerine göre ikincil statüde görmeye meyillidir. Narsisizm ise tam aksine kendilerini ve ihtiyaçlarını birincil önemde görmeye dayanır.

Öyleyse bu iki zıt kişilik tarzının nasıl bir ilişkisi olabilir? Cevap, oldukça önemli bir bağlantıya işaret eder. Ancak bu bağlantıdan söz etmeden önce, iki kavramı da iyice tanımladığımızdan emin olalım.

Çocuklukta Duygusal İhmal

Çocuklukta Duygusal İhmal, ebeveynleriniz sizi büyütürken duygularınıza ve duygusal ihtiyaçlarınıza yeterince yanıt veremediğinde olur. Bu durum size, ince bir mesaj gönderir: “Duyguların önemli değil”. Bu mesajı alan çocuklar duygularını otomatik olarak yok etmeye eğilimlidir. Onları siler, böylece onlar tarafından rahatsız edilmez.

Bu şekilde davranmak, çocukluktaki evinizle daha kolay başa çıkmanıza yardımcı olabilir. Ancak duygularınızın engellenmesi, yetişkinlik yaşamınızda her türlü soruna neden olur. Duygularınızın duvarlarla kapatılması, yetişkinlik yaşamınızda kopuk ve tatmin olmamış hissetmenizin sebebidir. Duygularınızı yanıltır, ilişkilerinizi eksik tutar ve diğer insanlardan daha az önemli, daha az değerli, daha az geçerli hissetmenize neden olur.

Narsist Kişilik

Narsisizm, bazı narsist kişilik özelliklerine sahip olmaktan, narsist kişilik bozukluğuna kadar ulaşan uzun bir çizgide yer alır. Narsisizm özelliklerine sahip bir insan, kendisini hayatın merkezi olarak görür. Başarıya ulaşmak için başkalarını ezmeye eğilimli olabilir. İlginin her zaman kendi üzerinde olmasını ister.

Narsist kişilik bozukluğu olan bir kişi, bunları bir adım öteye taşır. Kişilik bozukluğunun diğer muhtemel özellikleri arasında; hayran olunmaya duyulan çaresizce ihtiyaç, başkalarıyla empati kurma yoksunluğu, kibir ve başkalarını kendi güç ve kontrol gereksinimlerine alet etmek için sömürmek gibi faktörler bulunur.

Çocuklukta Duygusal İhmal İle Narsisizm Arasındaki 5 Üzücü Bağlantı

  • Çocuklukta duygusal ihmalin sebeplerinden biri, narsist bir ebeveyn tarafından yetiştirilmektir.

Narsist ebeveynler, çocuklukta duygusal ihmalin ana kaynağıdır. Bu ebeveynler çocuklarının gerçek doğasını göremez ve çocuklarına duygusal olarak cevap veremez. Kendi gereksinimlerini karşılamaya çalışırken, duygusal olarak kimseye yetemezler. Çocukları da buna dahildir. Narsist ebeveynlerin çocuklarının duygusal ihtiyaçları genellikle göz ardı edilir, çocuk duygularının etrafına duvar örmeye başlar.

  • Narsist Yetişkinlerin Çoğu, Çocuklukta Duygusal İhmale Uğrayarak Büyümüştür.

Narsisizme neden olan çocuklukta aşırı ihmal edilme durumu, ebeveynlerinizin duygularınızı görmezden gelmesiyle kalmaz, onları aktif olarak susturmaları anlamına gelir. Narsisizm, kısmen genetik olarak bir sonraki nesle geçebilir. Ancak pek çok narsistin, çocukluğunda duygusal ihmale uğradığı bilinen bir gerçektir. Çocuklukta duygusal ihmal, her narsistin özüdür.

  • Çocuklukta Duygusal İhmale Maruz Kalan Kişiler, Narsistlere Doğru Çekilirler.

Çocuklukta duygusal ihmale uğradıysanız, evrendeki yerinizin daha küçük olduğuna inanırsınız. Kendinizi önemsiz ve geçersiz hissedersiniz. Bu nedenle ilişkilerinizden çok şey istemez, kendinize birilerine ihtiyaç duymak için izin vermezsiniz. Narsist kişiler için bu durum tam tersidir. Narsistler önce kendi duygularını ve ihtiyaçlarını düşünürler. En çok nerede yer kaplıyorlarsa, orada kendilerini daha rahat hissederler. Bu da çocuklukta duygusal ihmale uğrayan kişilerle narsistler bir araya geldiğinde, bu kişilerin ilişkide kendilerini rahat hissetmelerine yol açar. Sık sık birbirlerine aşık olurlar, ancak bu ilişki nadiren yürür.

  • Duygusal Olarak İhmal Edilen Kişilerin Çoğunun Narsist Bir Kardeşi Vardır.

Ebeveynleri tarafından ihmal edilen her çocuk, bu durumla farklı bir şekilde başa çıkar. Çocuklukta duygusal ihmale uğrayan iki kardeşten biri duygularının etrafına duvar örmeyi seçerken, diğeri bir narsist olarak yetişebilir.

  • Narsisizm ve Çocuklukta Duygusal İhmalin Çekirdeği Aynıdır.

Çocuklukta duygusal ihmal, narsisizm gelişiminin bir parçası olduğu için bu sonuç şaşırtıcı değildir. Bu iki yapının ortak noktası; boş, yalnız ve önemsiz olmanın içsel hissidir. Bu yetişkinler duygularını susturur ve göz ardı eder. Kişiliklerini ifade etmeden büyüyen yetişkinlerde, narsisizm doğal bir sonuçtur.

Evet, çocuklukta duygusal ihmal ile narsisizm arasında üzücü bir bağ bulunuyor. Aynı gün içinde duygusal ihmale uğramış bir kişi ile narsist biriyle tanışırsanız, bu iki kişinin birbirinden tamamen farklı olduğunu düşünürsünüz. Yine de bu iki bozukluk, birbirlerinden çok farklı olsalar da, garip ve paradoksal bir biçimde birbirine neden olur ve bu şekilde devam eder.

Narsisizm ve Çocuklukta Duygusal İhmal, dünyadaki tüm ebeveynlerin çocuklarının duygularına cevap vermesi koşulunda gezegenden silinebilir. Çünkü böyle bir durumda her çocuk kendisinin önemli olduğunu derin ve şüphesiz bir şekilde bilecektir.

Dr. Jonice Webb, Psikoterapist (Çeviren: Pınar Göker)

Çocuklukta duygusal ihmal ile ilgili daha fazla bilgi almak ve nasıl iyileşebileceğinizi öğrenmek için Çocuklukta İhmalin İzi: Boşluk Hissi ve Çocuklukta İhmalin İzi: Çözümler adlı kitaplardan yardım alabilirsiniz.