Danışanlarınız Şu Anda Sizden Neler Bekliyor?

Küresel Covid-19 salgını her ülkede etkisini artırırken birçok koç; danışanlarını ve hizmet verdiği insanları bu dönemde daha fazla destekleyebilmenin yollarını arıyor. Bazı koçlar sanal seanslar düzenlerken, bazıları indirimli ya da ücretsiz koçluk seansları sunuyor. Bu gibi stratejiler başta mantıklı görünse de, aslında verimsiz olabilirler.

Danışanlarınıza yardım etmenin en iyi yolu, şu anda tam olarak neye ihtiyaçları olduğunu anlamaktır. Bu, sadece şimdi karşılaştığımız eşi görülmemiş bir ortamda değil, her durumda en önemli bir koçluk ilkelerinden biridir. Danışanların içinde olduğu ortamı anlamak, durumu onların bakış açısından anlamak ve bir problem çözücü yerine bir düşünce ortağı olarak hizmet etmek temel koçluk becerileridir.

Bu becerileri, danışanlarımıza yardım etme konusundaki gerçek arzumuzla birleştirirsek, şu anda bize hangi yönden ihtiyaç duyduklarını anlamak için zaman harcamayız. Bunun yerine onlara, “Şu anda en çok neye ihtiyacınız var?” diye soracağız.

Peki, koç şimdi danışanları için ne yapmalı?

“Şu anda en çok neye ihtiyacınız var” sorusunu sorduktan sonra, aşağıdaki önerileri, yapılacaklar ve yapılmayacaklar listelerini göz önünde bulundurun.

Yapılacaklar

  1. Bir karşılık beklentisi olmadan danışanlarınıza desteklerinizi sunun. Derin ilişkileriniz olan ve çok uzun zamandır birlikte çalıştığınız danışanlarınızdan hiç ses çıkmıyor olabilir. Sizi görmezden gelmiyorlar, çok azımızın deneyimleyeceği şekilde meşguller.
  2. Tüm kaynaklarınızı sunun. Büyük ve orta ölçekli işletmeler, üretken kalmak ve değer katmak için kendi öğrenme ve geliştirme ekiplerine sahiptir. Muhtemelen şu an çalışanları için kendi öğrenme biçimlerini oluşturuyorlar ve materyalleriniz onlara yardımcı olabilir.
  3. Pandemiyi geride bırakacağımız günün geleceğini ve hayatın daha iyisi için yavaşça değişeceğini unutmayın. Salgın, danışanın ihtiyaçlarını anlamak, takdir etmek ve bu ihtiyaçlara cevap vermek için size alan sağlayacaktır.

Yapılmayacaklar

  1. Danışanınızın sessizliğini kötüye yormayın. Muhtemelen şu anda koçluk zamanlarını, kritik organizasyon ihtiyaçlarına yöneltmiş durumlar.
  2. “Evden çalışma” konusunu yeniden değerlendirin. Bu sizin teknolojiyi nasıl kullanmanız gerektiğini anlamanız için eşsiz bir fırsat. Şu anda bu teknolojiyi sevdiklerimizle konuşmak ve hızla değişen önceliklere uyum sağlamak için konuşuyoruz. Danışanınız programı üzerinde çok az kontrole sahip olabilir ve size koçluk randevuları ile sanal atölyelerde katılmayabilir. Bu durumu iyice anlamadan harekete geçmeyin.
  3. Terapi ve koçluk sınırlarını aşmayın. Danışanınız aşırı kaygı, depresyon ve umutsuzluk hakkında konuştuğunda akıl sağlığı profesyonellerine başvurmamız gerekir. Daha önce benzerini görmediğimiz bu durumda, daha derin sorunların belirtilerini gözden kaçırarak, farkında olmadan profesyonel sınırlarımızın ötesine geçebiliriz.

Kuşkusuz, koçluğun bireylerin ve şirketlerin büyük ölçekli değişimi yönetmesine, belirsizlik ortamında iyi kararlar vermesine ve olağandışı koşullar altında etkin bir şekilde faaliyet göstermesine yardımcı olmak için muazzam bir değeri vardır. Bununla birlikte, COVID-19 ikliminde, koçluk hızla değişen ve üst düzey önceliklerle rekabet etmektedir. Bilgeliklerini onurlandırarak ve şu anda bizden neye ihtiyaçları olduğunu en iyi şekilde anlayarak müşterilerimize en yüksek değeri sunabiliriz.

Lillian LeBlanc, PCC