Duvarlarınızı Yıkmanın 5 Adımı

Yaşamın özü, duygulardır. Eğer bu özü çocukluk çağımızda hissetmeye başlayamazsak, yetişkinlikte başlamamız gerekir. Aksi takdirde, kendimizi boşluk hissi içinde bulacağız.

Boşluk hissi nedir? Bazı insanlar neden bunu hisseder?

Duygularımızın önünde bir duvar olması, bazı yollardan işimize yarayabilir. Duygusal olarak uygun olmayan, görmezden gelen, reddeden, sevgisiz ailelerin içinde hayatta kalmamızı sağlayan bu duvardır. Ama büyüyüp yetişkin olduğumuzda, bu duvarı ortadan kaldırıp duygularımıza erişebilmemiz gerekir.

Duygularınız bir duvarın arkasında kaldığında, çok ağır bir bedel ödersiniz. Derin, anlamlı, destekleyici ilişkilerden mahrum kalır; amaçsız ve yönsüz bir hayatın ortasında kalıp, kendine değer verme ve güven duygularının yoksunluğunu hissedersiniz.

Duygularınızı hissetmek mi istiyorsunuz? Eğer öyleyse, bu mümkün. Çaba ve azimle bunu başarabilirsiniz. Ve şuna inanın; ödülü çok büyük olacak.

Duvarlarınızı Yıkarken İzleyebileceğiniz 5 Adım

1. Kendinizi açın. Çocuklukta ihmalin konuşulmamış kuralı, konuşmamaktır. Bunu yapmayın. Hayatınızdaki güvenilir insanları belirleyin ve onlarla hayatınızdaki zor konuları konuşun. Daha önce yapmadığınız konuşmaları yapın. Korunmasız olun.

2. Duygularınızla arkadaş olun. Günde birkaç kez gözlerinizi kapatın, içinize odaklanın ve kendinize “Ne hissediyorum?” diye sorun. Kendinizi nasıl hissettiğinize dikkat edin ve duygularınızı dinleyin. Duygularınızın önemli olduğunu bilin. Ortaya çıkan duygularınızın üstesinden gelmek zorsa, lütfen onları yönetmeyi öğrenmenize yardımcı olacak bir terapist bulun.

3. Kendi ihtiyaçlarınızı ciddiye alın. Çocuklukta öğrendiğiniz duyguları saklama yöntemlerini bir kenara koyun. Hayatınızdaki insanlara yardıma ihtiyacınız olduğunu söyleyin. Ve size yardım etmelerine izin verin.

4. İnsanları içeri alın. Yaşamınızı kaliteli insanlarla doldurun. Anlamlı ilişkiler; yaşamdaki temel zenginlik ve anlam kaynağıdır.

5. Kim olduğunuzu öğrenin. Kendinizle ilgili her şeye dikkat edin. Neyi seversiniz? Neyi beğenmediğiniz? Üstün olduğunuz ya da mücadele ettiğiniz konular nedir? Sizin için önemli olan ne? Neyi umursuyorsunuz? Neden umursuyorsunuz? Kim olduğunuzu tamamen öğrendiğinizde, neden değerli olduğunuzu anlayacaksınız. Ve kendinizi daha güçlü hissedeceksiniz.

Bu adımlar kolay mı görünüyor? Muhtemelen hayır. Ancak, duvarlarınızı aşmak istediğinizi unutmayın. Yavaş yavaş aşacaksınız. Bu duvar sadece sizinle duygularınız arasında değil, sizinle dünyanın geri kalanı arasında durduğundan, onu yıktığınızda hayatınız giderek iyileşecek.

Kendinizi yeni birine her açtığınızda, yeni hisler duyacaksınız. Bunca senedir sizi geride tutan çocukluk zincirlerinizden kurtulacaksınız. Hayatı, istediğiniz şekilde yaşamaya karar vereceksiniz. Şansınızı deneyecek, zamanla güçleneceksiniz.

Ve sonunda, hayatınızı içine alan o boşluk hissinden kurtulacaksınız.

Dr. Jonice Webb, Psikoterapist

Bu makale daha önce PsychCentral.com’da yayınlandı. Burada yazarın izniyle yeniden yayınlanmıştır.

Çocuklukta duygusal ihmal ile ilgili daha fazla bilgi almak ve nasıl iyileşebileceğinizi öğrenmek için Çocuklukta İhmalin İzi: Boşluk Hissi ve Çocuklukta İhmalin İzi: Çözümler adlı kitaplardan yardım alabilirsiniz.

Kaynak: https://drjonicewebb.com/5-steps-to-break-down-your-wall/