Erkekler Ağlamaz: Duygusal Olarak İhmal Edilmiş Erkekler

Luke, ofis partisine gitmek için kendini hazırlıyor. Şirketin en yardımsever ve üretken satış elemanı olarak bilinmesine rağmen, insanlarla sosyal ortamlarda yüzleşmesi gerektiğinde kendine olan güveni pencereden uçup gidiyor. Kendi kendine “Hiçbir yere ait hissetmiyorum” diye düşünüyor.

Bu tip insanlar, genellikle “güçlü, sessiz kişiler” olarak adlandırılıyor. Bu kişiler güvenilir ve ayaklarının üzerine sağlam basar. İş konusunda aşırı hırslı olabilir ama bu da ailesinin geçimini sağlamak içindir. Herkese yardım eder, karşılığında kimseden bir şey istemezler. Başkalarının duyguları onları şaşırtır. Biri yoğun duygular gösterdiğinde, ağladığında veya bağırdığında ortamdan kaçmak isterler. Eşleri onlara “Seninle bir şey konuşmam gerek” dediğinde kaçıp saklanmak isterler.

Nasıl Anlaşılır?

Bu tip erkekler, kendilerini genellikle uyuşmuş, toplumdan izole ve yalnız hissederler. Bireyselliklerini, güçle karıştırırlar. Ancak kendi duyguları ile teması yitirdikleri için; diğer insanların sahip olduğu bazı hayati bileşenlerden yoksun hissederler. Kendilerini görünmez ve gözden kaçırılmış hissederler.

Bunlar çocukluk çağında duygusal ihmale uğramış erkeklerdir. Onlar, duygularının önemli bulunmadığı evlerde yetişmişlerdir.

2015 yılında yapılan bir araştırma, erkek ve kadınların duygularının farklı şekilde işlendiğine dair yeni kanıtlar sunmuştur. Erkeklerin beyinleri duygulara daha az tepki vermekte ve yine erkek beyni duygusal görüntüleri kadınlardan daha az hatırlamaktadır. Bu durum, ebeveynler tarafından yapılacak duygusal onaylamayı, erkekler için daha mühim bir hale getirmektedir. Yeterince duygusal onaylama yaşamayan erkek çocukları, yetişkinlik hayatlarında duygular karşısında daha çok şaşkınlığa düşmektedir.

Çocuklukta duygusal ihmal, bir ebeveynin, çocuğun duygusal ihtiyaçlarına yeterince cevap verememesidir.

Çocuklar, çok uyumlu varoluşlardır. Duygusal olarak ihmal edilerek büyüyen çocuklar, aileleri ile iyi geçinmek için bu duruma adapte olurlar. Kendi duygusal gereksinimlerini bastırırlar ve böylece onları görmek ya da hissetmek zorunda kalmazlar. Bu şekilde yetişen erkekler, yetişkinlik yaşamlarında en yoğun yaşamsal duygularından mahrum kalırlar.

Duygusal Olarak İhmal Edilmiş Erkekler İçin 5 Önemli Mesaj

1. Duvarlarınızı yıkın. Bir çocuk olarak kendiniz ve duygularınız arasına ördüğünüz duvar hala orada duruyor. Ne yazık ki o duvar şimdi siz ve sizi seven insanların da arasında. O duvar, çocukluğunuzda sizi korumak için oradaydı. Artık ona ihtiyacınız yok.

2. Duygularınıza ihtiyaç duyduğunuzu kabul etmek sizi daha güçlü kılar. Duygusal olmayan yapınız ve bağımsızlığınızla gurur duyabilirsiniz. Ancak bir yetişkin olarak duygulara ihtiyaç duymamak artık bir güç değil. Gerçek güç, bir şeyi ne zaman hissettiğinizi veya yardıma ihtiyaç duyduğunuzu bilmek ve onu kabul edip paylaşmak için istekli olmaktan gelir.

3. Uyum sağlayabilirsiniz, sadece henüz bunu bilmiyorsunuz. Kendinizi sık sık görmezden gelinmiş hissetmeniz anlaşılabilir bir durum. Ancak bu sizin diğer insanlardan daha az ilgi çekici olduğunuz anlamına gelmez. Duygularınız başkalarını size doğru çeken ve sizi hayata bağlayan bir mıknatıstır. Sizin duygularınız bir duvarla kaplandığından, bu hayati içerikten yeterince faydalanamadan hayatta kalmaya çalışıyorsunuz.

4. Kendinizi boşlukta hissedebilirsiniz, ancak içiniz bomboş değil. Bunlar sizin duygularınız. Üzerini duvarla kaplasanız da oradalar.

5. Düzeltebilirsiniz. Şu anda olduğunuzdan daha mutlu olabilirsiniz. Kendinizi daha bağlı, daha sevgi dolu hissedebilirsiniz. Duygularınızı hissedebilirsiniz. Kalbinizi, sizi en çok seven insanlara açın: Eşinize, çocuklarınıza, kardeşlerinize ve arkadaşlarınıza. Onların sizinle ilgilenmelerine izin verin. Sevdiklerinize, duvarlarınızı yıkmaları için yardımcı olun.

Çocuklukta duygusal ihmal ile ilgili daha fazla bilgi almak ve nasıl iyileşebileceğinizi öğrenmek için Çocuklukta İhmalin İzi: Boşluk Hissi ve Çocuklukta İhmalin İzi: Çözümler adlı kitaplardan yardım alabilirsiniz.

*Aile bireylerine özel not: Kocanızın, babanızın, erkek arkadaşınızın ya da arkadaşlarınızdan birinin çocukluk çağında duygusal olarak ihmal edildiğini düşünüyorsanız, onlara yardımcı olmak için yapabileceğiniz şeyler var. Ona bu makaleyi gönderebilir, kitapları hediye edebilir ya da sadece onu sevdiğinizi ve yakın olmak istediğinizi söyleyebilirsiniz.

Sabırlı olmaya çalışın, çünkü bu onun suçu değil. Size ihtiyacı var.

Dr. Jonice Webb, Psikoterapist

Bu makale PsychCentral.com’da yayınlandı.Yazarın izniyle burada yeniden yayınlanmıştır.

Kaynak: https://drjonicewebb.com/big-boys-dont-cry-the-emotionally-neglected-man-2/