Gizli Depresyonun 10 Özelliği

Acınızı nasıl açığa çıkaracağınızı bilmiyorsanız, başkaları onu nasıl fark edebilir?

Gizli depresyonla baş etmenin en iyi yolu, onu neyin oluşturduğunu bilmektir. Klasik depresyon kriterlerine uymayan, ancak potansiyel olarak zararlı olabilen gizli depresyon, fark edilmesi ve üzerinde çalışılması gereken bir durumdur.

Aşağıda göreceğiniz özellikler, gizli depresyon yüzünden acı çeken insanların paylaştığı ortak sorunlardır.

1. Aşırı mükemmeliyetçilik, sürekli ve eleştirel bir iç sese eşlik eden utanç duygusu.

Mükemmeliyetçi olmak kötü değildir. Mükemmeliyetçi iseniz, elinizden gelenin en iyisini yapmaya çalışıyorsunuz demektir. Bununla birlikte kendinizi her zaman en üst performansınızda olmamakla suçluyor olabilirsiniz. Sürekli başkaları tarafından değerlendirilmek ve görülmek istemek, mükemmel olma baskısını artırır. Mükemmel bir ebeveyn, en başarılı avukat, sınıf başkanı veya en iyi arkadaş olma baskısı; durumunuzu sürekli ölçüp değerlendirmenize ve beklentileri karşılayamadığınız hissinin oluşmasına neden olur. İç utanç, seçimlerinizi ve dünyanızı yönetir.

2. Aşırı sorumluluk duygusu.

Görevlerin, yükümlülüklerin ve sadakatin farkındasınızdır. İnsanlar sıkıntılarında size güvenebilirler. Bir şeyin yolunda gitmediğini ilk siz fark edersiniz ve çözüm aramaya başlarsınız. İyi bir lidersinizdir, ancak iş delege etmekte o kadar başarılı değilsinizdir. Bir sorumluluk duygusu, kolaylıkla kendinizi suçlayabileceğiniz acı verici bir deneyim haline gelebilir. Bu eğiliminiz, sizi manipülasyona karşı savunmasız bırakabilir.

3. Acı veren duyguları kabul etmekte ve ifade etmekte zorlanmak.

Günlük hayatınıza hiçbir sorun yokmuş gibi devam etseniz de, içinizde önlediğiniz ve reddettiğiniz bir öfke vardır. Üzüntü, duvarlarınızın arka tarafında bırakılmıştır. Hayal kırıklığı gizlenir. Bu duyguları ifade edecek kelimeleriniz bile olmayabilir. Kalbinize kulak vermektense, mantığınızı dinlemeye çalışırsınız. Duygularınızı önemsemeden, sorunu sadece analitik olarak çözümleme yoluna gidersiniz.

4. Sık sık endişelenmek ve kontrol edilmesi mümkün olmayan durumlardan kaçınmak.

Kolay kolay anda kalamazsınız. Yemek yapmayı sevebilirsiniz ama misafirlerinizle oturup yemek yemenin tadını çıkarmak sizin için zor olabilir.

İçinizdeki kontrol ihtiyacı güçlüdür ve kontrol edilemeyen durumlarda, ortaya çıkabilecek senaryolar üzerine endişelenmek için çok zaman harcarsınız. Üstelik bu endişeyi gizlemek de sizin için önemlidir. Bu nedenle başkaları genellikle sizin endişelerinizin farkında değildir. İnsanlar sizin dünyayı umursamadığınızı düşünebilir. Endişeniz, gülüşünüzün arkasında gizlidir.

5. Başarıyı, değerli hissetmenin yolu olarak kullanarak, görevlere aşırı odaklanmak.

Kendinizi herhangi bir iç güvensizlikten ya da korkudan uzaklaştırmak için görevlerinize ve başarılarınıza odaklanırsınız. Hepimiz bunu bir dereceye kadar yapıyoruz. Kötü bir gün geçiriyorsunuz, uzun zamandır ertelediğiniz bir işi yapmak size iyi hissettirebilir. Terfi etmenin, başarılı olmanın ve bunlarla mutlu olmanın ters bir tarafı yoktur. Ancak değerli olan esas unsur, çaba ve amaçtır. Bu başarılar ve görevler dışında size neden saygı duyulduğunu bilmiyor olabilirsiniz. Ve esas sorun da budur.

6. Başkalarının iyiliği için sürekli kaygılanmak, iç dünyayı gerektiği kadar önemsememek.

Endişeniz sahte, taklit veya samimiyetsiz değildir; gerçektir. Başkalarına bakmak, sizin çok iyi yaptığınız bir iştir. Buna rağmen, insanların sizin kırılganlıklarınızı görmelerine izin vermezsiniz. Geçmişinizdeki acıları paylaşmazsınız. Yalnız, yorgun, hissiz ya da boğulmuş olduğunuzu kimse anlayamaz, çünkü bu hisleri bir duvarın arkasına gizlersiniz.

Bu durum özellikle intihar düşüncesiyle birleştiğinde korkutucu olabilir. Kimsenin içeri girmesine izin vermemek, depresyonu tetikleyecektir. Tüm bunlar yıkıcı sonuçlara yol açabilir.

7. Geçmişten gelen acıları yok saymak.

Bölümlendirme, bir beceridir. Bir şeyden incindiyseniz, hayal kırıklığına uğradıysanız ya da korktuysanız; bu duygulara daha iyi baş edebileceğiniz ana kadar hislerinizi uzaklaştırabilirsiniz. Sağlıklı insanlar bunu her zaman yaparlar. Aynı durum sevinçte ve mutlulukta da olabilir. Bazen insanlar mutluluklarını bile yaşayacak durumda olmayabilirler.

Bununla birlikte, katı bir şekilde bölümlendirmek sorun yaratabilir. Acı veren duyguları bilinçli veya bilinçsiz olarak zihninizin karanlık bir bölümüne gizleyebilirsiniz. Bu da geçmişte ya da günümüzde acıya neden olan deneyimlerinizi reddetmenize neden olur.

Gizli depresyon teşhisi konmuş olan bir kadın, aslında geçmişinde travma yaşadığınızı keşfedebilir. Zihni, bu travmayı tamamen bastırmıştır. Bu kadın “Benim problemim de ne ki? İnsanlar ne sorunlar yaşıyor” diye düşünebilir. Bu doğru olabilir, olmayabilir de. Acı, her zaman acıdır.

8. Aşırı kontrol ihtiyacı ve kaygı gibi zihinsel sağlık sorunları.

Hayatınızı çok kontrollü yaşıyor ve iyi yönetiyor olabilirsiniz. Bu kontrol; yeme bozukluklarına ya da obsesif-kompulsif özellikler geliştirilmesine neden olabilir. Kaygıdan kurtulmak için alkol veya yatıştırıcı ilaçlar kullanılıyor olabilir.

9. İyi hissetmek için sürekli minnettarlığın şart olduğunu düşünmek.

Minnettarlık ve şükretmek insan sağlığı için iyidir. İnsanın, hayatına iyimser bir bakış açısıyla bakmasını sağlar. Ancak sürekli minnettar olduğunu düşünmek zorunda olmak, suçluluk ve hatta utanç hissine neden olabilir. Böyle hissetmek, kendinize şefkat göstermenizin önüne geçebilir. Sizin için minnettar olmamak; sızlanmak ve şikayet etmek anlamına gelirse, kendinize gerçek duygularınızı yaşamak için izin vermiyor olabilirsiniz.

10. Kişisel ilişkilerde yaşanan duygusal zorluklar.

Gerçek samimiyet ve güvenlik duygusu sizin için zor olabilir. Bu yüzden gerçek ilişkiler kurmaktansa, mesleki başarılara yönelebilir ya da sadece kağıt üzerinde iyi duran ilişkiler kurabilirsiniz. Güvenin ve gerçek samimiyetin eksikliği, hayatınızı dolu dolu yaşamanızın önüne geçer.

Siz acı içinde olsanız da, insanlar bunu anlamayabilir. Başkalarını üzmemek için içinize gömdüğünüz duygularınız, potansiyel olarak ilişkilerinize bile zarar verebilir. Eğer bu maddelerle kendinizi özdeşleştiriyorsanız, duygularınızın üzerinde çalışmaya başlayabilir, sevdiklerinizden yardım isteyebilirsiniz.

Kaynaklar:

Dönüşüm Depresyon, Doc Childre, Deborah Rozman

Psyhchology Today, Çeviren: Pınar Göker