Olgunlaşmamış Ebeveynlerin Yetişkin Çocukları

Duygusal olarak olgunlaşmamış, ulaşılması güç veya bencil bir ebeveyn tarafından büyütüldüyseniz, kendinizi öfkeli, yalnız veya ihanete uğramış hissedebilirsiniz. Çocukluğunuzu duygusal ihtiyaçlarınızın karşılanmadığı, reddedildiği ve bu yüzden ailenizin sorumluluklarını üstlenmek zorunda hissettiğiniz bir zaman dilimi olarak hatırlayabilirsiniz. Bu yaralar iyileşebilir ve hayatınızda ileriye doğru adım atmaya başlayabilirsiniz.

Klinik Psikolog Lindsay Gibson, çığır açan kitabı Olgunlaşmamış Ebeveynlerin Yetişkin Çocukları’nda, duygusal olarak olgunlaşmamış ya da ulaşılamaz ebeveynlerin yıkıcı doğasını ortaya koyuyor. Bu kitapta, ebeveynlerin yarattığı ihmal duygusunu ve neden oldukları acı ile karmaşadan kurtulma yollarını keşfedeceksiniz. Kendinizi ailenizin duygusal olgunlaşmamışlığından kurtardığınızda, gerçek doğanızı geri kazanabilir, onlara nasıl tepki vereceğinizi kontrol edebilir ve hayal kırıklığından kaçınabilirsiniz. Sonunda, daha iyi bir hayat kurabilmeniz için yeni ve olumlu ilişkiler kurmanın kapısını aralayabilirsiniz.

4 Zor Ebeveyn Türünü Keşfedin:

  • Duygusal ebeveyn, kararsızlık ve endişe duygularını aşılar.
  • Hırslı ebeveyn, herkesi kusursuzlaştırmaya çalışmakla meşguldür.
  • Pasif ebeveyn, ona rahatsızlık verecek durumlardan kaçınır.
  • Reddeden ebeveyn kendini geri çeker, küçümseyici ve aşağılayıcıdır.

Lindsay Gibson, bu kitapla olgunlaşmamış ebeveynlerin büyüttüğü kişiler için kalıpların dışında bir kaynak sağlıyor. Gibson, kitabının hedef kitlesindeki insanların çoğunun, çocukluk deneyimlerinin normal olduğuna inandıklarını düşünüyor.

Peki, bir kişinin anlamlı bir ebeveyn-çocuk ilişkine sahip olmadığını ve bu kitabın ona uygun olduğunu anlamasının yolu nedir? Aşağıda, Gibson’ın kitabının hedef kitlesinde olup olmadığınızı anlamanız için kitabın başında yer alan ifadelerin bir seçkisini bulabilirsiniz. Bunları okuduğunuzda kendinizi başınızı sallarken bulursanız, Olgunlaşmış Ebeveynlerin Yetişkin Çocukları’na bir şans verin.

“Ebeveynimi anlamak için, onun beni anlamak için çalıştığından daha fazla çalışıyordum.”

“Her zaman ebeveynimin çok duygusal ya da hassas olduğumu düşündüğünü hissettim.”

“Ailem aramızda bir sorun olduğunda nadiren özür diledi ya da durumu iyileştirmeye çalıştı.”

Çoğu kişi için bu ifadelerin bazıları zaman zaman doğrudur. Bazı insanlar içinse bu ifadeler onların çocukluğunu tanımlar. Bu türden bir çocukluk, insanın üstünde çok fazla duygusal yük bırakır.

Bazı insanlarda böyle bir çocukluğun yansımaları özümsenir. Bir örnek düşünün: Kendinizi, diğerlerinden saygı görmek için, kendi istek ve ihtiyaçlarınızı geride bıraktığınız ilişkilerin içinde bulabilirsiniz. Kendinizi başkalarının isteklerini yerine getirip, kendiniz için asla iyilik istemeden bulabilirsiniz. Peki neden? Eğer anne-babanız isteklerinizi dile getirdiğinizde sizi dinlemedilerse, istek ve ihtiyaçlarınızı kendinize saklamanız beklenen bir davranış olacaktır. Buradaki tehlike, yetişkinlik hayatınızda kendinizi sürekli başkaları için feda etmeniz ve dahası kendinizi zayıf ve aptal görmenizdir. Ancak iyi haber şu ki, bu durumundan üstesinden gelmeniz ve hayatınıza yeni bir pencere açmanız mümkündür.

Konu ile ilgili yardım almak için Lindsay Gibson’ın Olgunlaşmamış Ebeveynlerin Yetişkin Çocukları kitabını okuyabilirsiniz. Kitap Türkiye’de Sola Unitas Yayınları tarafından yayınlanmış ve Dilek Boyraz tarafından çevrilmiştir.