Yetişkinlerin Çocuklukta Duygusal Olarak İhmal Edildiğini Gösteren En Trajik 3 Belirti

Çocukken duygusal ihmale uğramış olarak büyümek ne kadar önemli? Bu konu size o kadar da önemli görünmüyorsa, çocuklukta duygusal olarak ihmal edilmenin yetişkin hayatındaki trajik belirtilerinden söz edelim.

Çocuklukta Duygusal İhmal, aileniz duygularınızı yeterince fark etmediğinde veya onlara cevap veremediğinde ortaya çıkan, görünmez ve genelde hatırlanmaz çocukluk deneyimidir.

Psikolog olarak geçirdiğim yıllarda, ebeveynlerin çocuklarının duygularını fark etmemesi veya yanıt vermemesi kadar zararsız görünen, fakat aslında çocuğa güçlü bir şekilde zarar veren başka bir şey görmedim. Bu “basit başarısızlık” hayatınızın sonuna kadar bir parçanız haline gelir.

Duygularınızın göz ardı edildiği bir evde büyümek, size derinden hissedeceğiniz, güçlü bir mesaj verir: duygularınız önemli değil. Böylece ailenizi üzmeyecek, incitmeyecek ve onlara muhtaç ya da duygusal görünmeyecek şekilde kendi duygularınızı ortadan kaldırmayı öğrenirsiniz.

Duygularınızı görmezden gelmek, yaşamınızın üzerinde önemli etkilere sahip olur. Böyle büyüyen kişiler her zaman aynı sessiz mücadelelerin içindedir; aynı cevapsız sorular, aynı herkesten farklı olma hissi.

Çocuklukta Duygusal İhmal ile büyüdüğünüzde, iki kötü süreci deneyimlersiniz. İlk olarak, duygularınızla bağlantınız kopar. Muhteşem, güçlü, enerji verici geri bildirim sisteminize erişiminizi kaybedersiniz.

İkincisi, duvarın arkasında kalan duygularınız yönsüz kalacak. Bu engellenmiş duygular, gözetimsiz ve korkutucu şekilde duvarın arkasında bekleyecek ve sizin için en az anlam ifade eden zamanlarda ortaya çıkacak. Duygularınız ortaya çıkmasa da, bu bastırılmış hisler, baş ağrıları veya bel ağrıları gibi sağlık sorunları ile kendini gösterecek.

Üzerinde çalışılmayan duygular, yaşamınızın üzerinde güçlü etkiler yaratmak için birlikte çalışmaya devam eder.

Çocuklukta İhmalin En Trajik 3 Belirtisi

  • Şans eseri olmadıkça, istediğinizi asla alamazsınız.

Ne hissettiğinizi bilmemek, ne istediğinizi bilememenize yol açar. Çünkü “istemek” bir düşünce değil, bir duygudur. Birçok yetenekli insanın yaşamda sürüklendiklerini, kendileri için doğru olmayan kararlar aldıklarını veya gelgitlerin onları götürdüğü yerlere gitmelerini izledim. Bazen istediklerini elde ederler ama bu genellikle bir şans meselesidir, seçim değil.

  • Kendinizi Asla Tanıyamazsınız

Kendi duygularınızla bağlantınız kesildiğinde, kişiliğinizin derin tarafları engellendiği için kim olduğunuzu öğrenmekten mahrum kalırsınız. Diğer insanları tanımakta iyi olsanız da, kendinize gereken dikkati veremezsiniz.

Gerçek benliğinizi, ebeveynlerinizin sizi küçükken susturdukları gibi susturmaya devam edersiniz. İçinizde acı ve zafer, kayıp ve başarı, incinme ve sevgi, öfke ve keyif, üzüntü ve neşe var. Dinlerseniz, gerçekte kim olduğunuzu öğrenirsiniz.

  • Işığınızı Saklarsınız

Üç trajik belirtiden en üzücü olanı belki de budur. Diğer insanlar ışığınız hakkında fikir sahibi olsa da, siz onu göremezsiniz. Geçmişte kendinizi ispat ettiniz, yapılmasının imkansız olduğunu düşündüğünüz bir şeyi yaparak kendinizi şaşırttınız, bir korkuyu yendiniz, sizin için önemli olan birinden duygularınızın karşılığını gördünüz. Bunları derin bir şekilde düşünürseniz, hatırlayacaksınız.

Işığınız özeldir, çünkü o sizi benzersiz kılan özelliğinizdir. Bu; genlerinizin, duygularınızın ve yaşam deneyimlerinizin bir ürünüdür. Gizlediğiniz halde, diğer insanlar onu görür. Kendini görünmez kılmaya çalışmak ve çatışmadan kaçınmak, ışığınızı gizlemenin yollarındandır.

Ne yazık ki, ışığınızı susturmaya devam ettikçe, gerçek ve en iyi kendiniz olma şansından mahrum kalırsınız. Size kendinizi güvende hissettiren şey, aslında “karanlık”.

Daha iyisini hak ediyorsunuz ve bunu elde etmek için kendinize izin verebilirsiniz.

Güzel Haber: Bu belirtilerin çözümü var.

Tüm bunlar, ailenizin sizi büyütürken duygularınızı yeterince yanıtlamamasından kaynaklanıyor. Şimdi siz tam tersini yapmalısınız. Hemen, sadece duygularınıza dikkat ederek başlayabilirsiniz.

Bir şey hissettiğinizi fark etmek için zaman ayırın. Ne hissettiğinizi, bu duyguyu nasıl adlandıracağınızı ve onu kendinizi motive etmek, bilgilendirmek ve yönlendirmek için nasıl kullanacağınızı öğrenmeye başlayın.

İşi yaptığınız zaman, ödülleri toplarsınız. Kendinizi yavaş yavaş tanımaya başlayacak, isteklerinizi elde edecek ve ışığınızın parlamasına izin vereceksiniz.

Dr. Jonice Webb, Psikoterapist (Çeviren: Pınar Göker)

Çocuklukta duygusal ihmal ile ilgili daha fazla bilgi almak ve nasıl iyileşebileceğinizi öğrenmek için Sola Unitas Yayınları tarafından yayınlanan Çocuklukta İhmalin İzi: Boşluk Hissi ve Çocuklukta İhmalin İzi: Çözümler adlı kitaplardan yardım alabilirsiniz.