İlişki Koçluğu Eğitimi

İlişki Koçluğu Eğitimi

Uluslararası Koç Federasyonu (ICF) onaylı “Leveraging Couples into Sustainable Relations through Relationship Coaching” eğitimimiz, koçlara diğer koçluk türlerinden farklı olarak, yalnızca kişileri değil, aralarındaki ilişkiyi okuyabilme ve bu ilişkiye koçluk yapabilme bilgi ve becerisi kazandırmak üzere tasarlanmıştır. Burada söz konusu olan ilişki, öncelikli olarak duygusal yaşamlarında yolları kesişmiş olan partnerler arasındaki ilişkidir. Bununla beraber, partnerimiz ile kurduğumuz ilişkimizdeki bireysel duruşumuz; partnerimizden ve ilişkimizden beklentilerimiz; partnerimize ve ilişkimize katkı verme biçimimiz, yıllar öncesinde ebeveynlerimiz ile kurulan ilişkilerimiz ile yakın bağlantılıdır. Bu nedenle, anne-baba-çocuk da eğitimin yer verdiği öncelikli ilişkilerdendir.

Hayatımızın temelinde ilişkilerimiz yer alır. Dışarıdan ihtiyaç duyduklarımızı karşılayan, bizi biz yapan ilişkilerimizdir. Onlar ile gelişir; dönüşürüz. Bu nedenle, ilişkilerimizin dengeli ve sürdürülebilir; kendimiz, değerlerimiz ve yaşam biçimlerimiz ile uyumlu olmaları, hayat tatminimiz açısından önceliğimizdir. İlişki becerilerimizi, ilk kez ebeveynlerimiz aracılığıyla birebir yaşayarak ya da onları gözlemleyerek öğreniyoruz. Bu becerileri aldığımız/modellediğimiz kişiler, sağlıklı ya da sağlıksız bireyler olabiliyorlar. Özellikle sağlıksız bireyleri modellemişsek, bu hayatımızın devamındaki ilişkilerde de kendini gösterebiliyor. Bazı insanlar mutlu, dengeli, tatminkar ilişkiler yaşarlarken bazıları neden mutsuz, dengesiz ve tatminsiz ilişkileri sürdürmeye devam ediyorlar?

Acı veren bir ilişki, dayanılmaz boyuta vardığında, ayrılığı da beraberinde getiriyor. Kendimizi korumak için doğal savunma mekanizmamız harekete geçiyor; bu olumsuz tecrübeyi ileriki tecrübelerimiz için referans alıyor ve kendimizi güvenli bir yere “saklıyoruz”. Bizi acıdan koruyan, ancak aynı zamanda da yaşama sevincinden ve eğlemekten mahrum bırakan bir kabuğun içine…

Peki filmi geri sarsak…. Sürdürülebilir olmayacağını ilk andan farkettiğimiz bir ilişkiye girmeme tercihimizi kullansak ya da güzel giden bir ilişki içerisindeyken problemler ile karşı karşıya kaldığımızda, onları sağlıklı ve ilişkiyi güçlendirecek biçimde ele alabilsek, nasıl olurdu?

Problemler, doğru ele alındıklarında ilişkinin temelini sağlamlaştıracı görev görürler. İstenen, beklenen, arzu edilen ilişkiler kurulabilirler. Sağlıksız ilişki kurma biçimleri farkındalık ve emek ile sağlıklı ilişki kurma biçimi ile değiştirilebilirler. İki kişi “çok temel” dedikleri farklara rağmen, bir arada kalmak ve ilişkilerini yürütmek istiyorlarsa, bunu yapabilirler. Peki nasıl? İlişki Koçu bunlar ve bunlar gibi durumlar yaşanırken çiftin yolculuklarına dahil olur; çiftin iletişim ve ilişki kurma döngülerini okuyup çifte yansıtarak, ilişkilerinin sürdürülebilir ve doyumlu olabilmesi için ilişkiyi yapılandırarak çifte eşlik ve ortaklık eder. Bu ortaklık esnasında, esas olan bireylerin ortak ilişkileri ile ilgili ortak bir amaçlarının olması ve bu sürece ne kadar adanmış olduklarıdır.

Eğitim, bir ilişkiye koçluk yapma konusunda bilgi ve becerilerin yanı sıra, “ilişki” özelinde koçluk almak isteyen kişilere koçluk yapabilmenin detaylarına da giriyor. Kişinin kendi ile iletişimi, sürekli benzer kişileri hayatına çekmesi (onları çekici bulması), mutlu olmadığı ilişkilerde ısrar etmesi, sürdürülebilir bir ilişki istemesine rağmen ard arda sürmeyen, süremeyen ilişkileri yaşamına dahil etmesi, Mükemmel Adam/ Mükemmel Kadın arayışı, ben ve biz kavramları vb. ilişkilere dahil birçok alan üzerinden yansıtmalı olarak uzman bir İlişki Koçu’nun bilmesi gereken yapıtaşları da eğitim dahilinde katılımcılar ile interaktif biçimde konuşuluyor, detaylanıyor, paylaşılıyor.

İlişki Koçu, danışanının ilişkisini farklı bir açıdan görmesini sağlar. Koç ile danışan, danışanın kötü ilişkilerini geride bırakması, gerekiyorsa ilişkilerini değiştirmesi ve ileriye dönük sağlıklı ve sürdürülebilir ilişkiler kurması için birlikte çalışırlar.

İlişki Koçu, sınır, kararlılık ve dürüst iletişim gibi sağlıklı ilişki becerileri kazanması için hedefler koymasında danışanını destekler. Koç, danışanına çeşitli düzeylerde dinleme, etkili sorular sorma ve karşısındaki insanla nasıl “biz” olunacağına dair beceriler üzerine konuşur; danışan bu becerilerle donatıldığında, ilişkileriyle ilgili sağlıklı ve bilinçli kararlar verebilme güveni kazanır.

İlişki Koçu, danışanının kendi ihtiyaçları ile ilişkide olduğu kişinin ihtiyaçları arasında denge kurabilmesini, böylece doyumlu bir ilişki inşa etmesini destekler. Bunun için, başarılı bir İlişki Koçu’nun kendi hayatında da bu dengeyi nasıl kuracağını bilen ve bunu yaşamının bir parçası haline getiren bir anlayışa sahip olması gerekir. İlişki Koçu, danışanlarının dürüst ve hassas olmaları için güvenli bir zemin hazırlar. İlişki modelleri ve beklentilerini objektif ve gerçek benlikleriyle keşfetmek için danışanlarını destekler. İlişki Koçu, sağlıklı ilişkiler yaratmak için kendi yolunda olmalıdır ve danışanlarından almalarını istediği sorumlulukları, açık, dürüst ve hassas bir alanda kendisi de alıyor olmalıdır.

İlişkileri uzmanlık alanı olarak seçen koçlar, kendi ilişki becerilerini geliştirmeleri için de çalışmalı ve danışanlarının hayatlarının her alanında sağlıklı ve canlı ilişkiler yaratmalarını desteklemek için hevesli olmalıdırlar.

İlişki Koçluğu Eğitimi 2 tam günden oluşmakta olup, bu eğitime katılabilmek için en az 60 saatlik Uluslararası Koç Federasyonu (ICF) onaylı Profesyonel Koçluk eğitimi almış olmak gereklidir. Katılımcı, bunu belgelemelidir.

Aslı Aydemir Aytaç, CSF, SCPC, MCC

Eğitmene ilişkin özgeçmiş bilgilerine buradan ulaşabilirsiniz.

Online eğitim tarihleri için ziyaret edebilirsiniz: Online Koçluk Eğitimleri

Eğitim bedeli 7500 TL olup,  Sola Unitas öğrencileri için 6250 TL’dir.  Fiyatlara KDV dahildir. Tüm fiyatlarımız için Maximum, World Card, Card Finans, Bonus, Paraf ve Axcess kartlarına vade farksız 6 taksit yapılabilmektedir. 7-9 ay arası vadelerde % 5 komisyon uygulanmaktadır.

88 Yorum

 1. İlişkilerimi nasıl daha iyi bir hale getirebilirim dediğim bir yerden ben nasıl daha iyi olabilirim noktasına ulaştıran sihirli kadın Aslı 🙂 Sihirli diyorum çünkü anlatımıyla ses tonuyla ve değindiği konularla insanı derinden etkileyen, düşündüren ve düşüncelerin içinden yeni bir ben olarak çıkmamı sağlayan özel biri. İlişki koçluğu anlatılacak bir yer gibi değil bana göre yaşanması gereken ve mutlaka alınması gereken bir eğitim olduğunu düşünüyorum. Eğitimin bir bölümünde eşimi de dahil edebilme şansımın olması muazzam bir deneyim kazandırdı. Ve sonuçları harikalar yaratmaya devam ediyor. Her dokunuşun için sonsuz teşekkür ederim Aslıııı! İyi ki bu yola çıkmışım ve iyi ki seninle çıkmışım 🙂 sevgiyle kal.

 2. Aslı’nın söylediği her şey, kalbinizin bir yerlerine nakşediyor kendini. Aslı’dan dinlemek çok büyük bir ayrıcalık. Aslı’nın anlattığı her şeyin kalbinden çıktığını, sizin kalbinize girme şeklinden anlıyorsunuz. İyi ki varsın Aslı.

  Günün sonunda tüm ilişkilerimiz aslında kendi ilişkimize çıkıyor. İlişkilerde güçlenmek, anlam katabilmek ve kendine yakın kaldığın gerçek ilişkilerde yaşamak, yaşlanmak için harika bir yolculuk sunuyor bu eğitim. Romantik ilişkilerde bir çok şey için bakış açınızı bambaşka bir yere sürüklüyor ve çok iyi geliyor.

  Aşkla, sevgiyle tavsiye ederim.

 3. Ebeveyn koçu olma yolumda Aslı’nın İlişki Koçluğu eğitimini de almaya karar vermiştim ve geçen hafta sonu itibarıyla eğitimi tamamladım.

  İlişkiyi sadece romantik ilişki olarak değil ebeveyn-çocuk, arkadaşlık, iş arkadaşlığı anlamında da değerlendirip cebime inanılmaz faydalı bilgiler koydum. Elbette bunda Aslı’nın dingin, kendinden emin, şefkatli ve derin anlatımı çok etkili oldu. Sorduğumuz her soruya kapsamlı cevap verip hepimiz için farklı pencereler açtı.

  İlişki koçluğu almayı düşünenler hiç tereddüt etmesinler. Aslı’nın da dediği gibi her ilişki temelde kendinle olan ilişkine dayanıyor. Bu sebeple, diğer kişiler ile olan ilişkimiz yanında kendimize de derin ve güzel bir yolculuk yaptık.

  Aslı, inan ne desem az kalacak. Harika bir koç olman bir yana, harika bir insan olduğunu da biliyorum. İyi ki yolum seninle kesişmiş. Ne mutlu bana 🙂

  Sana ve Sola Unitas ailesine çok teşekkür ederim.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İletişime Geçin!