Sizden Çok Farklı Olan Kişilere Koçluk Yapmanızın Faydaları Nelerdir?

Sizden çok farklı bir topluluğa koçluk yapmanız gerektiğinde, kendinizi tedirgin hissetmeniz normaldir. Daha önce karşılaşmadığınız türden bir danışan, sanki meslekteki ilk gününüzmüş gibi hissettirebilir. Aslında bu yeni bir mücadeledir ve koçluk işiniz için oldukça faydalıdır.

1) Danışanınızın ihtiyaç duyduğu meydan okumayı ona sunabilirsiniz.

Koçluk yaparken aklınızda bulundurmanız gereken bir nokta var: “Danışanınızın arkadaşı olmak için değil, ona koçluk yapmak için buradasınız”. Size benzeyen biriyle empati kurmanız daha kolaydır. Ancak bir koç olarak bu sizin işiniz değildir. Danışanınızın işini kolaylaştırmak için burada değilsiniz, ona meydan okumak için buradasınız. Sizden farklı biriyle çalıştığınızda, o kişinin sizden hoşlanması için duyduğunuz arzuyu bastırabilir, danışanınıza gerçek bir koçluk hizmeti sunabilirsiniz.

2) Yeni bir bakış açısı sağlayabilirsiniz.

Danışanınıza benzemeyen biri olarak, onun daha önce karşılaştığı referans çerçevesinin dışına çıkabilirsiniz. Danışanınızın dünyasına bir yabancı gözüyle bakabilir, yabancıların ona sorabileceği soruları daha kolay tespit edebilirsiniz. Örneğin, eski bir avukatsanız ve bir hukuk şirketine koçluk yapıyorsanız, çerçevenin içinde sorular sormanız daha olasıdır. Ancak avukatlık geçmişi olmayan bir koç, faturalandırma saatleri ve gelir elde etmenin farklı yolları konusunda daha yaratıcı olabilir.

3) Kendinizle ilgili yeni şeyler öğrenebilirsiniz.

Bizden farklı insanlarla tanışmanın ve onlarla iletişim kurmanın temel işlevi, bize kim olduğumuza dair bir yeni pencere açmasıdır. Bizden farklı kişilere koçluk yaptığımızda, ne şekilde farklı olduğumuza dair yeni fikirler ediniriz. Bizim için gerçekten neyin önemli olduğu, sorumluluk hakkındaki düşüncelerimiz ve sahip olduğumuz farklı görüşler, farklı kişilere koçluk yaptığımızda kendimizle ilgili öğreneceğimiz yeni bilgilere ışık tutar.

4) Anda kalmayı hatırlarız.

Anda kalmak ve o anda danışanın ihtiyaç duyduğu hizmeti vermek, temel koçluk becerilerindendir ve eğitimle güçlenir. Kontrol altında kalmak ve danışanımızın bizden ne kadar hoşlandığını düşünmek, anda kalmamızı zorlaştırabilir. Aynı şekilde bizden çok farklı bir danışanla bir araya geldiğimizde sürekli bu farklılıklara kafa yormaya başlarsak da felç oluruz. Bu yüzden her zamankinden daha fazla anda kalmaya odaklanmamız gerekir ve bu da uzun vadede bir koçun mutlaka edinmesi gereken temel yeteneklerden biridir.

5) Uzun vadede, olumlu kayıtsızlık hissini geliştirebilirsiniz.

Olumlu kayıtsızlık, farkların önemsiz ve önemli kısımlarını ayırabilmek, önemsiz olanları göz ardı edebilmektir. Bu değerli bir beceridir ve bizden farklı kişilere de koçluk yapabilmemizi sağlar. Görünüşte bizden farklı olan kişilerle çalıştığımızda, birçok ortak niteliğimiz olduğunu keşfedebiliriz. Bizden farklı kişilerle çalışmak empati ve merhameti artırır ve gelecekte de sahip olacağımız danışan çerçevesini genişletmeye yardımcı olur.

Katie Best, PhD

Çeviren: Pınar GökerE-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir