Yalın Koçluk Eğitimi

ÜRETİM SİSTEMLERİNDE KOÇLUK UYGULAMA EĞİTİMİ (YALIN KOÇLUK)

Kaizen, özellikle üretim şirketleri ve fabrikalarda sistemleri mükemmelleştirmek, israfı engellemek ve sonuç olarak verimliliği en üst düzeye çıkarmak için kullanılan Japon üretim ve kalite sistemidir. 

Kaizen, Japoncada kai değişim, zen ise daha iyi anlamına gelmektedir. Ülkemizde de yoğun uygulama alanı bulan bu yalın sistemler bazı şirketler tarafından başarılı şekilde uygulanmakta ancak yeterli motivasyon ve gerekli davranış değişikliği gösterilemediği sürece sadece bürokrasiyi artıran, hatta bir süre sonrada çalışanların desteklemek yerine köstekledikleri ilkel yapılar yaratmaktadırlar. Çalışanların şirket vizyonuna doğru yeterli destekleri alınmadığı sürece israfı azaltmak ya da verimliliği artırmak yerine sadece kaynak israfına sebep olmaktadır.

Bu amaçla geliştirilen ve üretim şirketlerini hedef alan “Yalın Koçluk” modeli klasik koçluk modellerinden farklı olarak sistemin uygulayıcılarına koçluk becerilerinin kazandırılması ve bunu yarı teknik bir anlatım ve uygulamalar bütünüyle özellikle fabrika ve işletmede yönetici ve/veya mühendis düzeyinde yer alan kişilerin sistemin kuruluşunu ve sürdürülebilirliğini sağlamak için gerekli araç, donanım ve iletişim becerilerini kazandırmak için oluşturulmuştur.

Yalın koçluk eğitimi sayesinde bir işletmeyi ayakta tutan temel yapı taşları üzerinde çalışılarak İşletmenin Mutluluk Ltd Şti haline gelmesini sağlayacak olan parametreler üzerinde düşünme imkanı sağlanacaktır. Daha verimli ve daha mutlu çalışanlarla daha karlı bir işletme haline nasıl gelebiliriz? İnsanlara ne yapacaklarını ve nasıl yapacaklarını söyleyebiliriz fakat ne düşüneceklerini ve nasıl hissedeceklerini söyleyemeyiz.

Bu eğitim sayesinde katılımcıların bir fabrika simülasyonu içinde örneklerle kendilerini daha yakından tanımalarına düşünce yapılarını anlamaya problem çözmelerine etkin sorularla yardımcı olmaya, birlikte soru sorma ve öğrenme farkındalığına erişmeleri amaçlanmaktadır. Kendi durumlarını bilme ve geliştirme konusunda bir görüşe erişeceklerdir.

Üretim Yöneticileri, Mühendisler, Üretim Şefleri

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İletişime Geçin!