KOÇLUK ATÖLYESİ

(Coaching Workshop)

Koçluk başkalarına inanma sanatıdır” diyor Usta Koç kitabının yazarı Gregg Thompson. Peki, siz kendinize koç olarak ne kadar inanıyorsunuz? 

Hiç şüphesiz bu soruya olumlu bir cevap verebilmek adına ACTP mezuniyet sürecinde koçluk yetkinliklerinizi arttırmak için kilometreye yapmaya çalışıyor yani koçluk deneyimlerinizi arttırmak için daha fazla danışan ile görüşüyor, alan ile ilgili kitaplar okuyor, süpervizörlük alıyor ve yenilikleri takip ediyorsunuz. Motivasyonun çok önemli olduğu bu süreçte  aşağıdaki maddeleri tek tek gözden geçirmek çok önemli. Bu maddeler koçun en önemli sorumlulukları:

 • Danışan ile birlikte yol aldığınız yaratıcı ortaklıkta onun isteklerini ve vizyonunu net olarak görmesine yardımcı olmak, bazen sıfırdan keşfetmesine ışık tutmak ve bunu yaparken de uyumu ve güven ilişkisini oluşturmak
 • Danışanın kör alanlarının aydınlanması için ve koçluktan tam verim alabilmesi için seçeneklerini ve kaynaklarını görmesine, fark etmesine ve bunları kullanmak için aksiyon almasına yardımcı olmak.
 • Baştan sona hem kendi yetkinliklerine ve koçluktaki olma haline güven duymak, hem de danışanının potansiyeline inandığı her bir danışanı eşsiz bir birey olarak yargısız kabul etmek.

Tüm bu sorumluluklar ile ilgili sayısız bilgiyi ve teknikleri eğitim modüllerinde öğrenip, uygulama yapmış ve kendinizi geliştirmeye devam ediyor olabilirsiniz. ICF , Uluslararası Koçluk Federasyonu tarafından akredite edilmiş unvanınız ile bu mesleği profesyonel anlamda yapmak adına tamamlandığınızı, meslek ile bütünleştiğinizi hissedebilmek adına Koçluk Atölyesi sizin için harika bir fırsat olabilir.

Koçluk Atölyesi gerek eğitimlerde gerekse üçlü koçluklarda sizlerden aldığımız geri bildirimlerle mezuniyet sürecindeki siz öğrencilerimizin ihtiyacını karşılamak üzere tasarlanmış bir günlük bir atölye çalışması, diğer bir deyişle uygulamalı bir koçluk modülüdür.

Bu atölyeyi demo, grup çalışması ve koçluk kaydı üzerinde koçluk görüşmesinin metodolojisi ve tekniklerini tekrar gözlemleyip, uygulama yapma imkanı bulacağınız ve mezuniyet kaydınızı teslim etmek aşamasına gelirken kendinizi koçluk yetkinliği ve güven açısından daha donanımlı ve güvenli hissetmenize yardımcı olmak üzere tasarladık.

Bizim tutku ile yaptığımız bu mesleğin kapılarını sizin de aralayabilmeniz için motivasyonunuzu arttıracak, sizi mezuniyete bir adım daha yaklaştıracak bu atölyeye katılmanızı heyecanla bekliyoruz.

Atölye Tarihi

21 Eylül 2019 – İstanbul

“KOÇLUK ATÖLYESİ” üzerine 3 yorum

 1. Uzun bir zaman önce almış olduğum eğitimleri yeniden tazelediğim, süreci tamamlama konusunda motivasyonumu güçlendiren çok verimli bir gün geçirdim. Bütünden parçaya gitmek,koçluk görüşmelerini eğitimenimiz sevgili Yeşim’in ustaca saptamaları ile dinlemek bana çok iyi geldi. Sürecin her noktası için değerli olduğunu düşündüğüm bu atölyenin devamını dilerim. Sola unitas ve yeşime kocaman teşekkürlerim ve sevgilerimle..

 2. Geçmiş telekonferans kayıtlarını dinledikçe keşke bizlerin de böyle bir imkanı olsaydı diye dilerdim. Bu atölye tam da öyle olmuş, hatta yüz yüze olmak sizlerle bir arada zaman paylaşmayı da mümkün kılmışsınız.

  Atölyenin içeriği, sunumu, katılımcı paylaşımları, ZIP eğitim almış gibi oldum. Bu içeriği iki gün olarak mevcutta yaptıklarımıza ek olarak birkaç sıralı koçluk ve birkaç kayıt daha dinleyip yorumlama eklenebilir düşüncesindeyim.

  Her ne kadar 3 yıl önce eğitim almış ve henüz mezun olamasam da, aktif koçluk yapan birisi olarak, seanslarda kafama takılan sormak ve geri bildirim alma ihtiyacım oluyor. Yalnız bir meslek sonuçta, Bu atölye gibi bir çalışma düzenli aralıklarla yapılabilirse benim gibi ihtiyaç sahibi olan ünvanlı ya da ünvansız arkadaşlarım da faylanabilir.

  Herşey için çok teşekkürler, emeklerinizin hakkını ödeyemem.

 3. Yine yeniden hic bitmesini istemedigim bir gun gecirmeme sebep olan Yesim basta olmak uzere tum SolaUnitas ailesine tesekkur ederken, ‘Bu atolyede ne oldu da hic bitmesin istedin’ diye merak edenler icin bi ufak bilgi vermek istiyorum… Kurmali bebek Gina’ nin pilinin bitmesinden, Kapadokya’da yeni bi otel insa etseler ne kadar ‘tuhaf’ olabilecegini metaforlarin icinde arastirirken, konuyu degil kisiyi dinlemenin, varsaymamanin ve nerde meydan okuyup nerde ne sekilde takdir edecegimizi bir kez daha Yesim Erberksoy farkiyla anlamanin keyfiyle eve donerken, makalemle alakali beyin firtinasi yapiyor ve az sonra kafasi karisik bi danisanimla yasam carki yapacagimi dusunup performans kaygisi duymuyorsam bugun benim icin oldukca tatmin ediciydi, diyebilirim.. Iyiki varsiniz..!

Yorum yapın