KOÇLUK GERÇEKTEN İŞE YARIYOR MU?

Koçluk gerçekten işe yarıyor mu? “ Sıklıkla sorulan bu sorunun ardında bence mutsuzluğu yaşamımızdan tamamen çıkarmak isteğinin getirdiği bir çare arayışı var. Oysa ki, mutsuzluğu tamamen yaşamdan çıkarmak mümkün değil, olaylar olur, gelir, geçer, tekrar üzücü şeyler olur. Önemli olan şu sorulara cevap bulmak:

  • Bu duygular ne kadar yaygın ve ne kadar sürüyorlar?
  • Geçerli ve anlaşılır sebeplerle, ya da belli bir konuda üzgün, kızgın veya kaygılı mıyım?
  • Yoksa çoğu zaman bu duygularla mı yaşıyorum?

Aslında sorunun bir diğer versiyonu şu: Hava durumu mu? İklim mi? Hava durumu daha kısa süreliyken, iklim hayatın tamamına yaygındır. Hava değişikliği kolayken iklim değişikliği çok daha uzun ve zorludur.

Hava Durumu mu, İklim mi?

Hava durumu mu yoksa iklim mi sorusunu EMDR Terapi Tekniğinin mucidi Dr. Francine Shapiro sormuş.

Varsayalım ki yönetici ya da çalışan olarak iş yerinde kendimizi kaygılı hissediyoruz. Bu kaygı sadece iş yeri için mi geçerli? Başka kaygı yaratan ortam ya da kişiler var mı? Bu sorunun cevabı bize ne getirir peki? Yaşadığımız anlık ya da durumsal ve hatta belli kişilerle iletişimimiz sırasında yaşadığımız duygulara göre etiketleyip kendimizi kaygılı, stresli ya da çekingen ilan ediyor olabiliriz. Belki de bu duygular kökleri çocukluğa kadar dayanan inanç kalıplarıdır ve her alana biz onları monte ediyoruzdur.

Profesyonel bir koç danışanına sorduğu sorular ile iklim mi hava durumu mu sorusunun cevabını bulması için ortam yarattığında danışan onu sinirlendiren, üzen ya da kaygılandıran her ne olursa olsun, dengeye geri dönmenin yollarını bulacaktır.

Bu basit görünen ama etkili soruyu sorabilmek için koç koçluğun metodolojisini öğrenmek dışında, çok okumalı, çok yazmalı, mümkün olduğu kadar çok uygulamalı formatta sunulan bir eğitim almalı. Koçluk Atölyesi bunun için tasarlanmış, içinde değişik koçluk görüşmelerinden örneklerin olduğu katılımcıların da aktif rol alıp koçluğu deneyimleme şansı buldukları bir gelişim fırsatı sunuyor.

Güçlü soruları anda kalarak, sorabilmek ve koçluk yolculuğunda motivasyonunuzu yükseltmek adına yakında yapılacak olan koçluk atölyesini kaçırmayın derim.

Yeşim Erberksoy, PCC