Koçluğun İşletmeler İçin 7 Faydası

Liderlik tarzınızı objektif olarak değerlendirebilecek ve yönetim becerilerinize daha fazla etkinlik kazandırabilecek bir koçluk hizmeti almak, potansiyelinizi fark etmenize ve ekibinizi daha sistemli şekilde yönetmenize yardımcı olacaktır. İşletmeler için koçluk almanın pek çok olumlu sonucu var, en etkili sonuçlar ise şu şekilde özetlenebilir:

Eleştirel ve Yaratıcı Düşünmek

Uzun süre boyunca aynı işi yapmaya devam ederken durgun bir zihniyeti benimsemek çok kolaydır. Rahat olduğumuz işi yaparken genellikle alışkanlıklarımıza bağlı kalırız. Bir koç, sizi bir gözlemciymişsiniz gibi yaptıklarınızı değerlendirmeye teşvik edecek ve düşündürücü sorular soracaktır. İşletme koçluğu ile yaptığınız işe dinamizm getirebilecek, yeni bir yön verebilecek ve yeniliklere dayanan taze bir bakış açısı sunabileceksiniz.

Nesnel Görüşleri Duymak

Doğrudan sizin için veya sizinle birlikte çalışan kişiler, herhangi bir sürtüşme yaşamamak için uyuşmazlıkları ifade etmekten endişe duyabilirler. Koçunuz size en yararlı yollarla meydan okumak için vardır. Liderlik uygulamalarınızı dürüst ve nesnel bir şekilde değerlendirir, hedeflerinize ulaşmada size yardımcı olmadığını düşündüğü uygulamalarınızı size bildirir ve faydalı tavsiyeler sunarlar.

Kendinize Olan Güveninizi Artırmak

Pek çok lider, sonuca ulaşabilmek için kendi yeteneklerine inanır. Ancak bu her zaman, her liderin sahip olduğu doğal bir özellik değildir. Güven, doğuştan gelen bir özellik değildir ve öğrenilebilir. İş koçluğu; becerilerinizi, güçlü yönlerinizi ve yeteneklerinizi öne çıkarmanın yanı sıra; zor zamanlarda harekete geçmek için bazı stratejiler geliştirmenize yardımcı olacaktır. Bu güven duygusu; kendiniz ve işiniz için harikalar yaratabilir. Kendine güvenen liderler, kendilerinden daha iyi insanları işe alırlar.

İletişim Ağı Oluşturma Fırsatları Yaratmak

Canlandırıcı bir koçluk seansı, sizi yeni fırsatlar aramak için daha yatkın kılar. Bununla birlikte, bir iletişim ağı oluşturmak için iş koçunuzun yardımını da alabilirsiniz. Benzer düşünen üst düzey yöneticilerle tanışmanın, etkili bir iş geliştirme aracı olduğu bilinmektedir.

Ekibinizi Üretken Kılmak

Üst düzey çalışanlar da yönetici koçluğundan ve koçluk eğitimlerinden yararlanabilirler. Ödüllendirilen çalışanlar daha üretkendir ve bu kişilerin işten ayrılma oranı daha düşüktür. Çalışanların tutulması ve verimlilik, iş başarısında kilit faktörlerdir. Şirketler çalışanlarını yanlarında tutmak için her yıl milyonlarca dolar harcamaktadır. Büyüme ve kişisel gelişim fırsatlarının, çalışanların bulundukları yerde kalmasının en önemli nedenlerinden biri olduğunu biliyoruz. Yüksek performanslı çalışanlara iş koçluğu sunmak büyük bir teşvik olabilir.

Ne Zaman Risk Alınması Gerektiğini Öğrenmek

İş zekanıza meydan okuyacak uzman bir koçla çalıştığınızda, hangi kararların dikkatsiz olabileceğini öğrenirsiniz. Bu, işletme koçlarının geleceği görebileceği anlamına gelmez. Ancak tüm açılardan potansiyel olarak riskli bir hareketi nasıl değerlendirmeniz gerektiğini ve nasıl doğru kararı alabileceğinizi öğrenmenize yardımcı olacaktır.

Stratejik Olarak Liderlik Etmek

Birçok önde gelen iş insanının inandığının aksine, kimse insanüstü değildir. Herkesin işini her an yapamazsınız. Yöneticilik koçu ile liderlik rolünüzün hangi yönlerine odaklanmanız gerektiğini öğrenirsiniz. Böylelikle ekibinizdeki hangi kişilere hangi yetkileri vermeniz gerektiği konusunda bilgi sahibi olursunuz. Bu süreçte işletmenin tüm ilişkilerini dikkatli bir şekilde gözetmek ve detaylara dikkat etmek gerekli olabilir. Tüm bunlar, stratejik olarak liderlik etmenizi sağlar.