YAŞAM KOÇU NE DEMEKTİR?

Yaşam koçu ve yaşam koçluğu ifadelerini büyük olasılıkla duymayan yoktur. Ancak bunun ne olduğundan veya sizin için yararlı olup olamayacağından emin değil misiniz? Aşağıda verdiğimiz bilgilerin işinize yarayacağını düşünüyoruz.

Bir meslekle bağlantılı olarak “koç” terimi ilk kez Oxford Üniversitesi’nde 1830’da ortaya çıkmış ve bir öğrenciyi sınava doğru “taşıyan” bir öğretmen için kullanılmıştır. Böylece koçluk sözcüğü insanları olmak istedikleri yerlere taşımak için kullanılan bir süreç adlandırılmıştır. Yani bugünkü yaşam koçu kelimesinin kökeni Oxford Üniversitesi’dir.

Yaşam koçluğu, kişisel ya da iş yaşamındaki hedeflere ulaşmak için alınan desteği ifade eder. Her bir sporcunun başarıya ulaşmak için bir koça ihtiyaç duyduğu gibi insanların da kendi yaşamlarında ileriye gidebilmek için bireysel bir destek almalarının faydalı olduğu varsayımına dayanır.

Yaşam koçu, insanların sorunlarını çözmelerine ve amaçlarını gerçekleştirmelerine yardımcı olmak için bir destek sunar.

Yaşam Koçluğu insanların problemlerini çözmelerine ve hedeflerine ulaşmalarına yardımcı olmak için bazen telefonla ama genellikle yüz yüze oturumlar aracılığıyla gerçekleştirilen bir dizi bireysel oturum şeklinde gerçekleşir. Mesleğini yaparken yaşam koçu; Sosyoloji, psikoloji, felsefe, işletme, insan kaynakları gibi çok sayıda danışma şekli dahil olmak üzere birçok disiplinden yararlanmaktadır.

Yaşam koçluğu iş dünyası ve yöneticiler ile sıkça ilişkilendirilirken, sorunlarının altında yatan nedenleri keşfetmelerine yardımcı olmanın yanı sıra başarıya giden yolları bulmaya yardımcı olarak bireylerle ve onların kişisel yaşamlarıyla ilgilenen koçlar da vardır. Bu daha çok kişisel yaşam koçluğu olarak adlandırılır ve sık sık yüz yüze yapılır.

Yaşam koçluğunun amacı, insanların kendilerine ilişkin olumsuz inanç kalıplarını kırmalarına, daha kararlı davranmalarına ve yaşamdan istediklerini elde etmeye yönelik net hedefler koymalarına yardımcı olmaktır. Çoğu koç genel olarak üst düzeyde eğitimlidir ancak birçoğu koçluk yolculuğunda ilişkiler, stres, kişisel gelişim, iş, yönetici, kariyer, takım, grup, motivasyon, ebeveyn, öğrenci, boşanma, finansman, yaratıcılık ve aile gibi alanlarda uzmanlaşmıştır.

Profesyonel koçluk, müşterilerin bakış açılarını değiştirmelerine ve böylece hedeflerine ulaşmak için farklı yaklaşımlar keşfetmelerine yardımcı olmak için bir dizi iletişim becerisi (hedeflenen yeniden ifade etme, dinleme, sorgulama, netleştirme vb.) kullanır.(1). Bu beceriler hemen hemen her türlü koçlukta kullanılabilir. Bu anlamda, koçluk sağlık, kişisel, profesyonel, spor, sosyal, aile, politik, manevi boyutlar vb. Bazı koçluk faaliyetleri arasında bir miktar örtüşen alanlar olabilir. Koçluk yaklaşımları kültürel farklılıklardan da etkilenir. (1)

Gerçekten Yaşam Koçu İşe Yarar mı?

Bir koç, insanların önceliklerini düzenlemelerine ve hangi yöne gitmek istediklerine karar vermelerine yardımcı olabilir. Oturumlarında, bir kişi koçuyla kendi sorunlarını çözmelerine yardımcı olacak stratejiler üzerinde anlaşabilir ve hayatına çok daha fazla netlik getirebilir. Bir yaşam koçu, bir beyin fırtınası ortağı olarak ya da fikirler için sondaj yaparak etkili bir şekilde hareket edebilir.

Bir koçu ziyaret eden herkes yeni fikirlere, ilerlemenin yeni yollarına ve hepsinden öte ilerlemeye açık olmalıdır.

Bununla birlikte, yaşam koçluğu, insanların sorunları için mucize bir tedavi değildir – özellikle bir kişi nerede olduğu ve olmak istediği yer arasındaki boşluğu kapatmaya açık değilse.Yaşam koçluğu ayrıca, daha uzman yardım ve terapi gerektiren, depresyon gibi daha köklü sorunları olan insanlara bir çözüm değildir.

Koçluk hakkında hem iş dünyasında hem de akademik çevrelerde yapılmış oldukça fazla araştırma bulunmaktadır.

Harward Business Review’a göre

“Son 20 yıldır, çoğu şirket, üstündeki toksik davranışleri ve uygulamaları değiştirmek için bir koç tuttu. Bugün, çoğu koçluk, yüksek potansiyel performans gösterenlerin yeteneklerini geliştirmekle ilgilidir. Bir koç tutmanın ilk üç sebebi:

  • Yüksek potansiyel geliştirmek veya geçişi kolaylaştırmak-% 48
  • Kendini dinleyerek çözmeye çalışmak – 26%
  • Performansı engelleyen faktörler -% 12 ”(2)

Bir Yaşam Koçuna Gitmekten Yararlanabilir miyim?

Bir koçla çalışmaktan herkes faydalanabilir. Telaş ve yoğunluk içinde sıkışıp kalmış olanlar yeni hedeflere ulaşma konusunda netleşebilirler ve zaten başarılı olanlar daha da fazlasını başarabilir. Sonuç olarak, bir koçla çalışarak daha iyi hedefler koyabilir ve onlara kendi başınıza ulaşmaya çalıştığınızdan daha hızlı bir şekilde ulaşabilirsiniz.

Son on yılda yapılan akademik çalışmalar, koçluktan faydalanma anlamında  aşağıdaki yatırım getirilerini işaret etmektedir.

Yalnızca eğitim alan şirketler, üretkenlikte% 22,4 oranında bir artış yaşıyor ancak bu koçlukla birleştiğinde getiri artışı % 88’e yükseliyor. (3)

Fortune dergisine göre, koçluktan elde edilen parasal kazancın muhafazakar bir tahmini, yöneticilerin koçluk maliyetinin altı katından daha fazla bir ortalama getiri tanımlamasıdır. (4)

Koçluğu, eğitim ile birleştiren şirketler çalışan verimliliğini% 80’in üzerinde arttırıyor. (Bureau of Justice statistics, June 2001.) (5)

Koçluktan elde edilen fayda 7 kat yatırım getirisini göstermiştir. (6)

Elbette Yaşam Koçluğu ya da Profesyonel Koçluk bir kişinin kendine bu isimleri vermesiyle olmaz. Doğru koçluk eğitimleri, doğru uygulamalar ve yöntemlerle olabilir. Genel olarak tüm dünyada itibar edilen Uluslararası Koçluk Federasyonu bir otorite olarak kabul edilmiştir. Türkiye’de unvanlı koç sayısı çok fazla değildir. Özellikle eğitimlerinizde ACTP (Accredited Coach Training Program) seçimi yapmanız size çok fayda sağlayacaktır. Bu koşullara uygun Türkiye’de 400 civarında koç bulunmaktadır.

Sonuçta, yaşam koçluğunun başarısını ancak gerçekten aradığınız başarıya veya mutluluğa ulaşırsanız ölçebilirsiniz ve bu, sürece bağlı kalmaya ve buna göre hareket etmenize dayanır.

[wp_show_posts name=”Ana Sayfa Eğitimler”]

TÜM EĞİTİMLER